Lgee

Spamfiltry existují již dlouho, ale proč Facebook donedávna spam neřešil?

V roce 2012 to bylo plné pornografie, neplacenych reklam a spamu, pokud už tedy filtry existuji už desítky let proč to do roku 2014 Facebook prakticky neřešil?

PS: jen říkám, že v roce 2012 se tam dalo sdílet cokoliv a teď nejde pomalu ani poslat kamarádovi odkaz

Odpovědi
dubraro

Spam je forma reklamy.
Facebook je také jen forma reklamy.

anonym

Protože sociální síť prostě není email. Nemůžete tam poslat jen tak jednu zprávu milionu lidí, jejichž adresy jste odněkud koupil. To jde u emailu, ale ne u sociální sítě, kde abyste mohl někoho kontaktovat, dotyčný musí nejdřív první kontakt nějak potvrdit/přijmout, mít vás v přátelích nebo přátelích přátel. Už jen proto na sociální síti nebyl spam tak velký problém, to se smozřejmě ale později změnilo, lidí si totiž do přátel dávají stále více lidí a subjektů (tisíce) a už se přestávají orientovat v tom, kdo jim vlastně co může posílat, takže nějaké strojové pomocné antispam řešení začalo i tam (byť o něco později) být nutné pro udržení určitého uživatelského komfortu.

Další věc jsou samozřejmě určitá zákonná opatření, v důsledku kterých je FB nucen monitorovat obsah a identifikovat například takový, co porušuje zákony dané země, to není totéž, co spam, ale hodně to s tím souvisí, řeší to velmi podobně trénované neuronové sítě a algoritmy… toto filtrování Facebook musel zavést ze zákona, protože za obsah publikovaný na jeho serveru zodpovídá. Což je opět velký rozdíl proti emailu, kde tato odpovědnost poskytovatelů jednotlivých decentralizovaných mail serverů prakticky neplatí (resp. ani nemůže platit), protože obsah odeslaný z jednoho je posléze publikován na jiném a odpovědnost se tím neustále přesouvá, navíc žádný email nelze učinit snadno veřejným jako na sociálních sítích libovolný příspěvek, takže tam to téma zodpovědnosti provozovatele za nezákonnost obsahu není tak palčivé jako třeba na FB, který to musí hlídat mnohem lépe).

anonym

Ono také záleží na tom jaký odkaz posíláte a zda vás za to kamarád už dávno neblokuje 🙂 Což byste pochopitelně nepoznal, protože o blokaci facebook nijak neinformuje, prostě jen vaše zprávy k cíli který vás už blokuje jednoduše nedorazí.