Rokio

Spáchá devadesátiletý děda s počínající demencí přestupek, pokud nestihne přejít přechod na zelenou?

Tento starý chlap stojí u zebry se semaforem, když má červeného panáčka. Pak blikne na několik vteřin zelený panáček a dědula to ani nezaregistruje (nebo nestihne reagovat) a je zase červený panáček.

Jak má takový dědeček přejít zebru?

Odpovědi
Mravenec

Nedopustí se ničeho. Řidiči nechají starce bezpečně dojít přechod. Troubil by jen trubka…

Filip84

Neřeš kraviny: je to to samé, jako když přes velkou křižovatku pojedeš volským potahem (2 kmph): Ty na „zelenou“ vjedeš, a, samozřejmě, že světelné řízení křižovatky není konstruováno na volské potahy, to by se nikam nedojelo, takže ještě ani nebudeš v půlce cesty, a už Ti padne „červená“. Nic se neděje, prostě pojedeš, krok sum krok, dál a ostatní musí počkat, až tu křižovatku opustíš, mají zákonem uloženu povinnost umožnit Ti její opuštění.

S chodcem je to to samé, a jestli je dement, má berle, orthesu, Krippelkáru, nebo cokoli jiného, není jakkoli relevantní. Vstoupí na "zelenou, a prostě jde, jak umí. Řidiči to vidí a, holt, musí mu to klidné a nerušené přejití umožnit.

Celý příběh, jako.

Kelt

Tak řidiči mají ve Vyhlášce napsáno, že musí dbát zvýšené opatrnosti, pokud jsou účastníky provozu starší nebo méně mobilní občané. To platí i pro tento případ. Mnohý řidič se třeba ani toho věku nedožije, jako má ten dědeček.

elkon

Další hovadina, navíc zelená tam nikdy není pár vteřin, to by nikdo nepřešel. Místo těch hovadin pokládej nějaké rozumné dotazy (když už musíš něco zplodit). Třeba na jaké výměře se u nás pěstuje pšenice, nebo na kolika procentech lesů u nás řádí kůrovec a pod. Je to zajímavější a možná to i někdo bude vědět.

Filip84

Nějaký idiot mi nahlásil příspěvek adminovi, údajně je nesrozumitelný, nebo chybně formulovaný. Asi má nesrozumitelný, nebo chybně formulovaný, mozek: to bývá, no tak to dám sem:

Neřeš kraviny: je to to samé, jako když přes velkou křižovatku pojedeš volským potahem (2 kmph): Ty na „zelenou“ vjedeš, a, samozřejmě, že světelné řízení křižovatky není konstruováno na volské potahy, to by se nikam nedojelo, takže ještě ani nebudeš v půlce cesty, a už Ti padne „červená“. Nic se neděje, prostě pojedeš, krok sum krok, dál a ostatní musí počkat, až tu křižovatku opustíš, mají zákonem uloženu povinnost umožnit Ti její opuštění.

S chodcem je to to samé, a jestli je dement, má berle, orthesu, Krippelkáru, nebo cokoli jiného, není jakkoli relevantní. Vstoupí na "zelenou, a prostě jde, jak umí. Řidiči to vidí a, holt, musí mu to klidné a nerušené přejití umožnit.

Celý příběh, jako.

Filip84

elkon: Je, je tam jednotky sekund, a to proto, protože opravdu se předpokládá, že chodec na signál „volno“ vejde a chůzi přes přechod dokončí už na signál „stůj“. Prodlevy mezi signálem „stůj“ chodcům a signálem „volno“ řidičům jsou tomu uzpůsobeny.

Můžu Ti to někdy stopnout (ale já moc pěšky přes přechod nechodím, ale já klidně zastavím bokem a půjdu si to stopnout), a pak sem napsat.

Filip84

Kelt: vyhláška je subzákonný právní předpis, a proto jím nelze ukládat povinnosti. „Vyhláškou“ se pravidla provozu na pozemních komunikacích neřídí už od roku 2000.

Tady nejde, primárně, o ohleduplnost, ale o sled, pořadí, jízdy, chůze etc. a pravidlo zvykového práva, že kdo první jede, má přednost. Je to podobné, jako při předjíždění: pokud Ti ten před Tebou neuhne, Ty ho k tomu nemůžeš nutit, protože Tobě nepřísluší posuzovat jeho vyhodnocení situace a přizpůsobení se jí. Ty mu můžeš dát znamená – zapneš levý ukazatel změny směru jízdy, zatroubíš / zablikáš dálkovými světly, ale tím Schluß, nemůžeš na něj činit jakýkoli nátlak, a už vůbec se nemůžeš dožadovat svého domnělého práva silou.

Tohle je to samé: ten chodec jde, jde rychlostí, jakou jde, a pokud vešel na přechod na signál „volno“, ty máš uloženu povinnost chodce na přechodu neohrozit, ani neomezit (§ 5 odst.2 lit.f) silničního zákona). Pokud se domníváš, že zdržuje, tj. neplní povinnost uloženou § 54 odst.3 věty prvé silničního zákona, můžeš, maximálně, na něj zavolat policii, víc není Tvoje věc.