jirka F

Souhlasíte v jiném slova smyslu s tím, aby již sprchlo?

Kdo by v květnu teď neuvítal vodu,ale zase některé pranostiky se odvolávají že pokud je suchý květen tak bude dobré víno.Není tedy na druhou stranu dobře že teď neprší?

Například: májová voda vypije víno.
v máji vlhko, chladno – bude vína na dno.

Znamená to tedy že když bude v květnu pršet tak nebude víno nebo se mýlím a pranostiky jsou myšleny jinak.

Některé věty byly použity z:
http://www.e-pocasi.cz/pra­nostiky-na-kveten/

zdroj obrázku:https://pixaba­y.com/cs/volba-%C5%A1%C3%ADp-otazn%C3%ADk-cesta-orientace-3183317/

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba, aby napršelo, protože v některých oblastech je sucho … jinde jsou záplavy, hurikány, – ničí, co je jim v cestě.. Ještěže lidé o nich nemohou rozhodovat a nepošlou je někam jinam …

Já znám, že v květnu nemá uschnout pastýřova hůl. Dobytek se vyháněl na pastvu, takže bylo třeba, aby rostla tráva, stejně obilí.

Studený máj, stodoly ráj – ale zda se to splní, těžko říct.

Napdlo mě, zda přijdou tzv. ledoví muži? Objeví se mrazíky a zničí úrodu?

Podívala jsem se na předpověď, někde mohou způsobit problémy.
http://pocasi­.eurozpravy.cz/po­casi-v-cr/221886-do-ceska-prijdou-mraziky-znici-ovocne-stromy-predpoved-na-tyden/

--
Jenže místo jara je málem léto, zima připomíná podzim … takže i lidové moudrosti už tak neplatí., i když si některé připomínáme.

Já se řídím např. tím, že „na sv. Marka sej oharka“. Rajčaa a okurky dávám ven až po ledových mužích.

Příroda si s námi zahrává .. zřejmě nám vrací to, jak jsme s ní zacházeli… je silnější než člověik? …

Další odpovědi
Kepler

Něco na těch pranostikách jistě bude, ale druhý extrém je snad ještě horší. Na jižní Moravě je takové sucho, že místo vína snad budeme sklízet rovnou hrozinky.

Drap

Nesouhlasím. Vše by mělo být v nějakém rozumném kompromisu.