Kelt

Souhlasíte s tím, že se historie opakuje ?

Když sleduji situaci s migranty přicházející do Evropy, napadá mne analogie – Zánik Římské říše barbarskými kmeny. Scénář je skoro stejný a jeviště také. Rozdíl je v tom, že tehdy neměli lidé k dispozici tolik informací. Těch rozdílů je samozřejmě více, ale já chci říct, že oba jevy mají něco společného. Souhlasíte nebo ne? Děkuji.

Odpovědi
mosoj

Něco málo se opakuje , ale v jiných podmínkách.

Rozdíl je hlavně v tom, že ještě nikdy nebylo lidstvo v podmínkách konečného vyčerpání nerostných surovin ! Takže dění v současné lidské společnosti je naprosto nové a neopakovatelné. Také změna klimatu a návyk lidstva na vymoženosti doby, je novum a je to neopakovatelné v souvislosti s konečnými zásobami surovin. Neopakovatelné je také přemnožení lidstva. Počet lidí na planetě Zemi začíná atakovat únosnost a toleranci Země.

Takže se vlastně nic neopakuje. Nebo chceš říct, že to co jsem napsal, zde již někdy v těchto konstelacích bylo ? Nebylo a nikdy se opakovat nebude !

ten který je

Souhlasím.Ještě bych doplnil že se Turkům platí opět tribut,který má stejně jako v r.1525 dočasný význam a je to spíše zoufalství.

UltraFan

Já souhlasím, stěhování národů … to vše už tady bylo.

Dismas

Přesně tak!

jmhad

Jasně,vezmu něco jiného,třeba říše – zanikla Římská, Velkomoravská, Mongolská /Čingiskán/, Karla IV, Rakousko Uhersko, Hitlerovo no a EU to čeká. To je zákon.

Kyta

Tohle není stěhování národů,,to je řízená invaze,,ano historie se opakuje,,jenže,,to co dnes se odehrává,,to nás všechny poznamená ,tobě je jedno že nás barbaři ,utlučou??Tohle není migrace,,to je okupace islámu,,,,a ty se tak divně ptáš??

xxx3

Ne, historie se nikdy „neopakuje“, lidé pouze hledají rádi paralely. Velké vlny migrantů za posledních 2000 let nebyly ničím neobvyklým. Také je dobré si uvědomit, jakou masovou migraci vyvolala válka v Jugoslávii. Tyhlety příměry s historií jsou jen optickým klamem. Naprosto nikdo netuší, co se stane za týden, natož aby kdokoli mohl prorokovat nějaké zániky říší na základě toho, co se stalo před mnoha staletími za úplně jiné situace. V dnešní době se např. o zániku SSSR mluví, jakoby to bylo něco naprosto nevyhnutelného a všemi očekávaného, realita je taková, že ani největší znalci soudobé politiky a mezinárodní situace té doby ani náznakem nepředpověděli náhlý rozpad celého východního bloku.

kapka

http://m.novin­ky.cz/article­Details?aId=391360&sI­d=&mId=
Nemam důvod neverit historikovi, asi tak…

anonym

jjj, život je biblická perioda.