Kryšpín

Z jakého důvodu se rozpadla Jugoslávie?

Dlouhá léta tam nebyl problém mezi Srby, Bosňáky, Černohorci dle pamětníků si Tito držel Sovětský svaz od těla a později začala vzájemná nenávist. Četl jsem různé názory na př. Sebrenica Der Krouzeuje, dále od profesora Dolečka a také od Amerického mluvčího zahraničních věcí dr. Rubina, který mimo jiné napsal, původem Češka Madeleine Albrichtová, měla největší zásluhu o humanitární bombardování Kosova a Srbska, možná Madeilnina válka, tolik mluvčí.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ze stejného důvodu jako se rozdělilo Československo a rozpadl se Sovětský svaz. Taky to byl uměle vytvořený stát z různých národů. Navíc tam byly rozdíly i náboženské (díky muslimům). Základním předpokladem nenávisti je nějaký rozdíl. Doufám, že se jednou nezačnou bít mezi sebou bruneti a blonďáci.

Další odpovědi
annas

Dovíte se podrobnosti v odkazu – názorní a stručná ptezentace

"V 90. letech Balkán těžce zasáhl konflikt v bývalé Jugoslávii, který nakonec vyústil v intervenci mezinárodních mírových sil v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Makedonii

Balkán – historie

Chorvatský dům počmáraný a vyrabovaný Srby. Podobné provokace provázely oddělení Chorvatska od zbytku Jugoslávie, a občas přetrvávají dodnes

Války v Jugoslávii, jinak též Rozpad Jugoslávie, byly sérií válečných konfliktů, které začaly jako nepokoje mezi jednotlivými státy SFRJ (Socialistická federativní republika Jugoslávie) a skončily rozpadem země na několik nezávislých států

Na počátku tzv. jugoslávských válek byly vzrůstající neshody mezi jednotlivými republikami a autonomními oblastmi socialistické federace

Zásadními problémy Jugoslávie byla zhoršující se hospodářská situace, vzedmutí nacionalismu, ale také pocit ztráty pozic v zahraniční politice, kterou si Jugoslávie vydobyla za dob maršála Tita.

Válka v Jugoslávii – podrobnosti v odkazu u jednolivých hesel
Válka ve Slovinsku
Válka v Chorvatsku
Válka v Bosně a Hercegovině
Srebrenický masakr "

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:qPHN-NTHUYMJ:data.gym­tan.cz/dumy/VY_32_I­NOVACE_JK_REG_GE­O_22.pptx+&cd=1&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Edison

Náboženství… Ale taky se dá říct, že to byla jen jedna z rozbušek balkánského problému. Ten problém tam byl… Jen poněkud… latentní.

autacek

No, Jugoška se rozpadla především proto, že tak chtělo a dovolulilo NATO v čele s USA, včetně umístění další své vojenské základny blíže Rusku. Když o samostatnostI na Ukrajině hlasoval Krym, tak již bylo všechno jinak…

dr.luha

https://hearthis­.at/slobodnyvy­sielac/casus-belli-07-2017-03-15-juhoslvia-1999/

led

Len naivný človek si myslí, že národnostné problémy v bývalej Juhoslávii neboli. Treba ísť trochu do histórie, ako vznikla Juhoslávia, národnostné vzťahy medzi svetovými vojnami a počas 2.svetovej vojny. Po vojne, dominovala KSJ, strana B.Tita, ktorá chcela vytvoriť silnú Juhosláviu, nezávislú na SSSR a USA.
Obidve veľmoci, vzhľadom na získanie strategického priestoru potichu v úzadí pomáhali v národnostných treniciach. Podobne ako bolo v tichosti aj v bývalom Československu. Vždy boli v úzadí ruky veľmocí, ktoré vodili svoje bábky. V oboch prípadoch sa rozkol podarilo dosiahnúť národnostne zjednotených rozpadom republík.
Kto pozornejšie sledoval, alebo sa zaujíma o situáciu pri rozpade bývalej Juhoslávie, vie o čom píšem.
stačí ak si k tomu zaspievame známu pesničku (ABBA): money, money… https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ETxmCCsMoD0