tywole

Souhlasíte s názorem, že pandemie COVID-19 odhaluje trojí krizi kapitalismu?

1.krizi systému
2.hospodářskou krizi
3.klimatickou krizi

Tato trojí krize odhalila několik problémů fungování kapitalismu, které je však třeba vyřešit současně, jinak budeme řešit problémy na jednom místě, a při tom vytvářet jiné na druhém.

Nejlepší odpověď
Edison

Podle mě neodhaluje nic z toho. Spíš odhaluje krizi společnosti. Ukazuje se, jak jsme si žili nad poměry, jak nejsme ochotni ubrat ze svých přemrštěných nároků, jak nejsme ochotni se vzdát přepychu. Jsme ve srabu a voláme po tom, aby nás společnost zachránila byť od sebemenšího snížení našeho NADstandardu. To je to, co odhaluje pandemie.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ne, jen odhalila lidský charaktery …

Kepler

Ano, kromě toho podporuje globální terorismus, cukr je méně sladký a na Marsu se radikálně mění počasí. Vždyť je to naprosto jasné!

Ametyst

Všude kapitalismus nepanuje: rozmohl se nám tu takový nešvar- socialistické přerozdělování a centralizace moci, kšeftování s vládou, kdy zisky jdou do soukromých kapes a ztráty zaplatí daňoví poplatníci, zcela socialisticky. Žádné krize klimatu jsem si nevšimla, CO2 je životadárný plyn už od dob, kdy je známá fotosyntéza.

aliendrone

Systémová krize mi nepřijde o nic více „odhalenější“, než byla před Covidem. Byla a je jasně zřetelná – Covid necovid. Samozřejmě jen pro ty, kteří se chtějí dívat, magorů co strkají hlavu do písku, nedejbože dokonce jásají „nad úspěchy“ je i tak více než dost. (ať to již dělají z vlastní blbosti či ryze oportunisticky)

Co se týká hospodářské krize, tak Covid ji NEODHALIL, nýbrž ZPŮSOBIL. Stejně tak dobře to mohl být jiný faktor (velký kosmický balvan, výbuch megasopky a vůbec kdeco). Tohle je na dlouhou diskuzi.

Klimatická krize – to jako vážně? Ano, jsem z těch, kteří pamatují v zimě takové to bílé z nebe, co se (obvykle) vzápětí změnilo v břečku a dnes to již neznáme. Jenže ruku na srdce – v 17. století byla v Evropě „doba ledová“ (extrémní zimy, studená léta) – možná si feudálové ekologicky nepočínali moc dobře a došlo ke „globálnímu ochlazování“… ;) :D :D
Zapomínáš, že z geologického hlediska se blížíme k vrcholu interglaciálu. Ve třetihořách (třeba Günz-Mindelský interglaciál) byly doby, kdy u nás rostly palmy, víš? Zajisté díky tehdejšímu nezodpovědnému a neekologickému průmyslu a exhalacím došlo k takovému oteplení. ;) :D
Já bych s tou „klimatickou krizí“ počkal takových pár (desítek) tisíc let, uvidí se, jak to vlastně je. Ovšem jestli jsi GRETÉN (stoupenec oškliffky Grety), tož jak je libo, nebudu ti upírat právo na vlastní názor. ;) :D :D

Jinak ale můžeš být ohledně „řešení“ v klidu. Tak jako tak NIC nevyřešíme, problém se vyřeší jako vždy „sám od sebe“ – bez ohledu jestli a jak moc se budeme „snažit řešit“. Utkvělá (dosti sebestředná) představa, že „to máme ve vlastních rukou“ panuje NAPŘÍČ CELOU společností – od papalášů u kormidla (ať již ekonomických či politických) až po nejposlednějšího bezďáka. Faktem je, že MOŽNÁ můžeme leda tak mírně (v konečném důsledku BEZVÝZNAMNĚ!) korigovat některé aspekty přirozeného vývoje. ;) :)

zjentek

Tywole Covid devatenáctka mnoho věcí bezpochyby zachraňuje. Jednoznačně. Ovšem někteří taky zemřou. Žádný samet, žádné cinkání klíči…

EKSOT123

Vždyť je Covid celosvětově teprve v začátcích. Nejvýš minutu po celé. Samozřejmě spoléháme na vítězství vědců, ale to odhalování se bude stupňovat. Jestli jsou přednější životy nebo obživa, nebo pouhý mamon. Někdo přijde opráci, bude potřebovat pomoc,… Ještě bude příležitost se vyhranit.

Kryšpín

Nejsem odborník, ale odhalil některé kousky vlád a parlamentů při budování kapitalismu za třicet let v české kotlině, co je pro přežití nutné a co je dobré z druhé strany zeměkoule dovážet.
I když u Kauflandu vybafl bezd´ák a pravil mladý pane prosím dvacku nechť mohu zapít korona, měl roušku držel se v dostatečné vzdálenosti a poté dodal podívej komunismus začal kulhat po 40 letech kapitalismus po 30.

Hlada

Nic z toho neodhaluje ani okrajově.
Ukázala se úroveň globalizace a v Evropě potvrdila nefunkčnost EU.

anonym

Hlada: chápejme EU spíše jako prostředek k volnému obchodu, nezatahujme je zbytečně do věcí které si umí řešit jednotlivé země operativně rychleji a efektivněji než by to bylo na úrovni EU. Stejné to máte v USA, tam má federální vláda výrazně vyšší pravomoce než naše EU, a podívejte se čím přispěla, jen problém v čele s trumpem bagatelizuje, nejsou schopni sehnat žádný zdravotnický materiál, v médiích slibují nesmysly typu zítra bude už vše v normálu, apod… největší díl práce při řešení problému tam také sehrávají guvernéři a jejich úřady.

Pepa25

Další troll … ach jo

anonym

to je pořád jen ten jeden, jen si tu založil více účtů aby se mohl hned jak to bude možné vlastními učty lajkovat 🙂