zeeue

Souhlasili byste s tím, aby doktoři byli placeni pouze za uzdravení pacienta?

Když se osobně nad věcí zamýšlím, připadne mi na hlavu postavené, že jsou doktoři placeni za nemocné a ne za uzdravené pacienty. Ve starověku to tak prý fungovalo a motivovalo to doktory, aby pacienta za každou cenu uzdravili. S postupem času, s příchodem farmacie se z doktořiny stal business. Možná proto, se časem vžil název lékař – že pouze léčí, nikoli uzdravitel či vyléčitel – že zcela uzdraví/vyléčí.

Předpokládala jsem, že to nebude třeba, ale jak vidím, tak asi ano – samozřejmě u inkurabilních případů by se počítalo uvedení do nejlepšího možného stavu. Ačkoli některé poznámky zde stojí k zamyšlení – např. nevyléčitelné poranění páteře by bylo bráno dle rovnice: nelze vyléčit = nikdo mi to nezaplatí = nechám raději pacienta zemřít, protože léčit jej se mi nevyplatí…

Nejlepší odpověď
Drap

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Anketa je nesmyslná. Takto to stavět nelze. V praxi by to znamenalo, že pokud se někdo narodí s nějakou vážnou nemocí, třeba cukrovka 1. typu, tak by ho nikdo neléčil a nechal by se zemřít? Tato choroba je v podstatě nevyléčitelná, přesto s ní člověk může žít mnoho let plnohodnotným životem. Při některých úrazech by to bylo obdobné. Člověka po těžkém úrazu páteře by nikdo neléčil. Pokud je trvale poškozená páteř, nebude už nikdy zdravý. Máme ho nechat zemřít? Podobných případů by byly stovky.

Další odpovědi
Psychotic

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Už teď se stává, že chirurgové odmítají provést obtížné operace, protože by jim to kazilo % úspěšnosti, a lidé umírají, protože musí operovat amatér bez zkušeností, kterému to přidělí.

Vážně si myslíš, že něco takového by doktory motivovalo? Kdo by se chtěl zabývat nějakým případem, kdyby měl 90% šanci, že nedostane zaplaceno?

Co jiná zaměstnání? Některé těžké zločiny mívají nízkou objasněnost. Myslíš, že by policisty motivovalo, kdyby věděli, že pravděpodobně nedostanou zaplaceno?

Člověk takhle nefunguje.

ivzez

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

A co prevence?
Za tu by placeni být neměli?

Klaproth

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Pokud by doktor byl placen jen za uzdravení, chudáci smrtelně zranění. Nechali by je v bolestech pomalu zdechnout.

Kelt

Naprosto bych souhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Kdysi ve staré Číně platilo, že pacient platil lékaři za to, že je zdravý. Pokud byl nemocný, všechno platil lékař. A tak by to mělo být. Pokud je někdo nemocný, může si za to sám.

Kryšpín

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Zeeue, buďte ráda jak zdravotnictví ještě funguje za čtvt století se tam vystřídalo pokud se nepletu 19 ministrů, některý odborník, ale také některý popleta. Od sametu, Lom, Rubáš, Střízský, Roithová, David, Špidla, Fišer, Součková, Kubinyi, Emmerová, Škromach, Rath, Julínek, Filipová, Jurásková, Heger, Holcát, Němeček, Ludvík. Byl jsem s kolegou na ošetření v Rakousku a peněženka nám nestačila, s dalším jsem byl v Polsku a tvrdě jsme vzpomněli na kvalitu v Česku.

hapiky

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Počítá se za uzdravení pacienta i potrat?:

Dochy

Spíše bych souhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Těžko ale ten systém spravedlivě a užitečně nastavit. Některé nemoci nejsou podle současných znalostí vyléčitelné, ale léčba dříve nevyléčitelné a pacietna ochomující nemoci dovoluje pacientovy vést kvalitnější, v některých případech i prakticky plnohodnotný (tím myslím bez faktických omezujících zdravotních potíží) život.

Co se týče té myšlenky, že by si lékaři vybírali koho léčit a koho ne a vážnější případy by zůstávali na méně zručných lékařích: Možná by pomohla nějaká varianta na systém, kdy by několik lékařů navrhlo metodu léčby. Vždy by udali cenu, očekávaný prospěch, pravděpodobnost úspěchu. Pacient by si vybral a zaplatil. Lékař v případě dosažení očekávaného výsledku by dostal vypočtenou odměnu (Cena operace milion, pravděpodobnost že pacient začne chodit bez pomoci 50%: Při úspěchu by lékař dostal 2 miliony, při neúspěchu by utřel). Pacient by si vybíral službu za odpovídaící cenu, lékař by se snažil nabízet co nejlepší odhad, protože pokud se dlouhodobě nebude s odhady trefovat, buď mu konkurence sebere práci, nebo sám prodělá kalhoty.
(jen takový nedotažený nástřel… ještě je tam nutné někam vrazit pojišťovnu…)

Smackdown

Naprosto bych souhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

Pan Otázka

Naprosto bych souhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

anonym

Naprosto bych nesouhlasil/a, aby byl doktor placen pouze za uzdravení pacienta.

ten nápad je samozřejmě naprostý nesmyl. Musíte věci domýšlet trochu do důsledku, nefungovalo by to. Úplně byste odstavila veškerou prevenci, motivaci byste postavila na hlavu, doktoři by nebyli motivováni léčit pacienty s nízkou pravděpodobností vyléčení u kterých se příznaky choroby jen oddalují nebo omezují …