Fofrman

Snášení chladu – je horší studená vana, nebo studená sprcha?

Zdravím, mám takový blbý dotaz do publika:
Co je podle vás horší, co se týče snášení chladu: pobyt ve studené vaně/rybníku, nebo studená sprcha? Předpokládejme teplotu vody 15°C a teplotu vzduchu 22°C v obou případech. Dále předpokládejme, že ve vodě/sprše stojí člověk staticky a aktivně se nehýbe (nesnaží se zahřát) a v obou případech ve vodě/sprše stráví 5 minut.

Jinými slovy: nejste otužilci a musíte si vybrat jednu z variant, která vám bude snesitelnější. Kterou si vyberete?
Za všechny odpovědi a názory děkuji :D

Nejlepší odpověď
Disraeli

Snesitelnější je studená sprcha

Zřejmě žádné zkušenosti s otužováním. Logicky je sprcha snazší než vana. Ve sprše je konkrétní proud vody, který ani zpravdila nepokrývá celé tělo, teče a navíc se člověk může otáčet nebo ihned ustoupit na stranu (i když píšeš, že se nemá hýbat. Ale to je fuk. I tak je horší vana). Ve vodě nebo v rybníku (a podobně) jsi komplet a nonstop pokrytý studenou vodou (třeba kromě hlavy), zabaluje celé tělo, a to ještě v „ležérní“ pozici (i když ne nezbytně), větší množství vody (což sice nemusí hned znamenat, že je studenější a podobně, ale určitě je to těžší než jen obyčejná sprcha).
Při koupání venku je mnohem víc vlivů, které hrají roli při teplotě vody (než jen změření kolik je venku a jaká je voda). Vítr (a jeho teplota), stromy/Slunce, pramen/půda/zdroj (a jeho teplota/energie), stojatá nebo tekoucí voda a podobně.

22 °C venku a studená voda v rybníku… no nevím. Zkus se otužovat v rybníku v zimě Patnáct stupňů vody je slabota. ;) Tady se nedá mluvit o snášení chladu… Kolem 0 °C (třeba do 10ti), to je otužování studenou vodou.
Určitě bych ale začátečníkovi nedoporučoval být 5 minut v mrazivé vodě (umrzl by). Takových 30 až 60 s. Postupně to zvyšovat. A bez pohybu by to v takové vodě byla docela kravina, hýbat se musíš, pokud jde o mrazivou vodu a časově delší otužování.

Ale při mírných teplotách, což se dá nazvat jen mírné otužování, je to celkem jedno. Taková teplota tě nezabije ani nějak moc nešokuje. Můžeš v tom klidně plavat (místo sprchy).
Já svoje otužování začínal sprchou (maximální, kohoutek na modro) a pak počítal, jak dlouho pod tím vydržel, a postupně zvyšoval. Taky chvíli pod tím stál, pak to na chvíli zastavil, pak zase pustil a tak dokola. Později jsem si už napouštěl ledovou vanu, do ní příhodil plno ledu, který jsem si předem namrazil (v obyčejných mikrotenových sáčcích), a vlezl do toho. Pobyl tam cca 3 minuty, vylezl, chvíli se rozhýbal, pak tam zase vlezl a ještě tak 3× zopakovat.
Ale otužování není jen chladem a nemusíš začínat ledovou sprchou. Otužovat se můžeš i horkem nebo střídáním (teplé a studené vody během chvíle). Pár vteřin pod teplou, pár pod studenou a takhle to párkrát prostřídat. I tohle tě připraví a otuží. Nebo horký vzduch, suchý mráz a podobně.
I sauna je otužování.

Další odpovědi
Adam2006

Snesitelnější je studená sprcha

U studené se dá přežít i –100 stupnů (do 5 min), stací se podívat na Putina a jiné Rusy.

paul1

Snesitelnější je studená sprcha

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.