Drap

Slyšel někdo z vás nebo se někde setkal s výrazem „krondaro“?

Nejlepší odpověď
annas

Slyšela,. ale kdysi dávno. Proto jsem vyhledala v Machkově Etymologickém slovníku. Jde o zkomolený výraz – původ je o řádek níž.

Vývoj spojení od jednotlivých slov " kromě božího daru . – krombožinec – kromdaru – kromdar – .až k výrazu krondaro".

Tedy jde o výraz pro název lejna, výkalu, který začíná na h. Složené slovo, jeho zkomolenina,

Na Moravě a ve Slezsku se místo výrazu krombožinec užívalo slovo kravinec, na Hané kravěne i , kravinec. .

Nářeční výraz – dali mu krom božího daru …(= nic)., – dostal jen boží dar, tedy např. chléb,. jinak nedostal nic – řečeno dnes vulgárně – dostal h.. … Používalo se, když se mluvilo o něčem nepěkném, jakési upozornění. .

"Dávná víra v magickou účinnost slova a vážnost k pokrmu jako božímu daru, nutila lidi, museli-li říct při jídle slovo neslušné, tak se od něj distancovali „krom božího daru“.

Jiný příklad – Co dostal za svou ochotu? Odpověď – krom dárku = nic = výkal na h.

„Hodlá-li, kdo říci něco neslušného, nepěkného, omlouvá to předem formulemi: krom Boha, krom dobrých a poctivých lidí, krom vašich poctivých hlav; při jídle: krom božího daru h—o po něm.”

Když zemědělci použili na zahradu jako hnojivo třeba koňský hnůj, slepičí výkaly, tak to bylo krondaro.
.
Kdo četl Zahradníkův rok od K. Čapka, najde tento výraz.

Václav Machek Etymologický slovník

Podrobný výklad pak v časopise Naše řeč

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=3975

Další odpovědi
aliendrone

Nikdy. V prvním okamžiku jsem si myslel, že jde o něco ze španělštiny. :D :D :D