annas

Skutečnost, že svědomí zůstává po celý život částečně infantilní, je jádrem lidské tragédie. Jak chápete?

Infantilismus je nejstarší ismus v historii lidstva.
A Otto. F. Babler – – 901– 24. února 1984, polygot, český překladatel, spisovatel.
https://archi­ve.huptych.cz/li­terarni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol.htm
--

Autorem slov v otázce je Erik Erikson – narozený 1902 – zemřel 1992, je to americký psychoanalytik.

https://quotlr-com.translate­.goog/quotes-about-infantilism?_x_tr_sl=e­n&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=c­s&_x_tr_pto=nu­i,sc

Škodí uvedený ismus stejně jako další ismy?

Obrázek: https://pixabay-com.translate­.goog/illustra­tions/virtual-reality-3d-virtual-reality-1541316/?_x_t­r_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_t­r_hl=cs&_x_tr_pto=nu­i,sc

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mno, když odmyslím fakt, že jsem tak nějak „přirozeně“ po celý život infantilní (nemyslím stařeckou demenci, té se doufám nedožiji – BTW než Kepler o tom začne pochybovat, tak na pravou míru uvádím, že to je má VROZENÁ celoživotní demence, nikoliv již ta stařecká! ;) :D :D), tak mi to nějak nedává moc smysl. Tragédii bych v tom spatřoval až tehdy, kdybych si tohoto faktu nebyl vědom. Což JSEM (žádný důvod k ovacím), ale je mi to prostě fuk. A to nepřihlížím k tomu, že spojení „aliendrone“ a „svědomí“ je něco jako „černá běloba“. ;) :D :D

Další odpovědi
Drap

Myslím, že u běžného člověka, jako jedince to neni tak doslova pravda. Pravdou se to stává spíše ve společnosti a jejího vedení jako celku. Dost často se to myslím projevuje u představitelů vyšších funkcí, Snad to způsobuje jejich ego, snad domýšlivost. Nedokáži určit, ovšem faktem zůstává, že jejich vystoupení lze dost často přirovnat k řešení dětských problémů na pískovišti. Většina lidí v těchto funkcích dost často považuje své posluchače jako ne dostatečně vyspělé a chápající problém, bohužel, najde se i celá řada jedinců, které to nedokáže zviklat a nepřestanou používat selský rozum. Bohužel ten zbytek bývá dost často velký a nepřipouští téměř žádné opačné argumenty.

hapiky

Svědomí je brzda a přibrzdit musí občas každý. Infantilní svědomí je pořád lepší, než žádné.
O tom ví své Sarka Farka, loupežník z pohádky Čert a Káča.

JežíšKristus

Chápu to tak, že skutečnost, že svědomí zůstává po celý život částečně infantilní, je jádrem lidské tragédie.