toxino007

Škodí autu startování bez spojky?

Dobrý den mí rodiče odjakživa startují bez spojky a není v tom poznat rozdíl. Proč se vlastně má startovat se spojkou? A škodí autu startování bez spojky? Děkuji za odpovědi
odpovědi.

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud startuješ bez spojky (vyplá spojka) – nezatěžuješ startér tím, že by musel kromě motoru roztáčet i převodovku (zvláště při nízkých teplotách je zatuhlý olej).
Na druhou stranu při startování se zmáčknutou spojkou zase zatěžuje spojkové ložisko…
😉
Osobně startuju vždycky se zmáčknutou spojkou – a některá auta ti ani jinak startovat nedovolí…
😉

Další odpovědi
ReHu

Většinou startuju se spojkou.
Ale souhlasím s gecco.

cukrar

toxino, stejná otázka je na každé poradně, vždy se odpovídající nedohodnout. Ani nemůžou, páč každý má svoji pravdu a svůj zvyk.
Proč se má startovat bez spojky? Páč když zapomenete na rychlost, tak auto cukne a naboříte. Když je silný mráz, motor lehčeji nastartujete.
Jinak principielně je jedno, zdali mačkáte spojku či nikoliv.
Když si ohlídáte zařazenou rychlost, v zimě máte dobrou baterku, nic se nestane…

mosoj

Autu ne , ale baterii ano. Ta rozdíl pozná. Jinak viz. gecco.

Budeš startovat tak dlouho až zapomeneš že tam máš rychlost a nastartuješ.

HonzikPernik

Startujte zásadně se spojkou, vozidlo se zajišťuje zařazením prvního rychlostního stupně, v případě, že budete startovat bez spojky, auto poškubne jako potrefená husa a chcípne!!

NexDroid

Pro případ, že by jsi měl omylem zařazenou rychlost, odlehčuješ tím startéru a baterce. U některých vozidel ale nikdy nesmíš startovat s vyšláplou spojkou. Prakticky všechny vozidla s posilovačem spojky na principu hydropneumatického posilovače. Ve spojkovém válci je pístek, z jedné strany tlačí kapalina, z druhé se žene tlakový vzduch od kompresoru. Když sešlápneš spojku při vypnutém motoru, membrána se protrhne, vyteče brzdovka a ten den už neodjedeš.

cukrar

Už dlouho jsme nečetl takový blábol, jako je popis protržení membrány.
O jakém vozidle to píšete?