zjentek

Sklízel Karel Gott slavíka za slavíkem nejspíše proto, že jeho hlas byl darem Boha?

Bývalá a dnešní podoba ČR vs. profesionalita v hudebním průmyslu.

Nejlepší odpověď
klumprt

Kombinace vrozených dispozic (kvalitní hlasivky), talentu (hudební sluch), štěstí na správné spolupracovníky, píle a kázně.
Kdyby něco z toho chybělo, tak by se takovou hvězdou stát nemohl.

Další odpovědi
Drap

S profesionalitou to nemá nic společného. Pořadí v této soutěži určovaly a určují hlasy posluchačů. A ti dávají hlas tomu, kdo se jim líbí. I při tomto způsobu hodnocení může docházek ke zkreslení za pomoci vlivu na skupiny posluchačů.

ivzez

Já jsem oceňovala spíše kvalitu (měl klasické hudební vzdělání)
jeho zpěvu než jeho hlas. Navíc si myslím, že většina hlasujicích
neposuzovala ani hlas ani zpěv, ale spíše texty, které zpíval.

Doplňuji (pro uživatele Ametyst a Ge0rge):
Tehdy pokud vím existoval jenom Pragokoncert, který Gottovi cestičku umetat nemusel. Stačí si uvědomit, že se Pavel Bartoň objevil až v 70. letech, kdy už měl Gott kariéru „rozjetou“.
Všichni chtěli skládat a psát pro Gotta, Bartoň neměl dobrý repertoár.

Článek sice vyšel v bulváru, ale tu situci objasňuje celkem dobře:
https://www.a­haonline.cz/cla­nek/zhave-drby/102462/p­rokleti-zpevaka-pavla-bartone-64-zkaza-jmenem-gott.html
__

Příjmení Gott by podle mne mohlo hrát roli u někoho méně dobrého. Gott měl talent, velký hlasový rozsah, dobrou barvu hlasu, přišel s něčím novým, ale hlavně za jeho úspěchem stojí profesionalita. Snad všichni skladatelé a textaři
se předháněli, aby mu mohli složit hudbu nebo napsat text.
(Repertoár podle mne hrál mnohem větší roli než příjmení.)

Ametyst

Nutno dodat, ze mu agentury umetaly cestičku, aby se neprosadil někdo stejně dobrý, jako byl třeba Pavel Bartoň.

marci1

Samozřejmě jeho hlas byl opravdu jako od Boha. Německá firma Polydor si jeho hlasu a talentu všimla a s jejich profesionální spoluprací brzy SRN dobyl a získal si srdce posluchačů (hlavně posluchaček). A jméno Gott měl asi také od Boha. ♥

Citace: "Za jeho image a uměleckou tvář lyrického belcantového tenoru pak stojí německé hudební nakladatelství Polydor Records.

„Oni s ním chytře podepsali smlouvu, protože v něm, na rozdíl od některých československých odborníků ten velký talent viděli. Zároveň mu vymysleli image, přestože v té době ve své kapele zpíval spíš rockovou hudbu, které se nechtěl jen tak vzdát. Pak se zaposlouchal do soulového zpěváka Joe Cockera a přál si, aby mu takové album vydali.“

Polydor to udělal, ale předem Gotta varoval, že se to nebude prodávat. „Měli pravdu a od té doby už neudělal krok stranou. Neprosazoval svou vůli a řídil se průzkumem trhu, který firma udělala.“

https://plus.roz­hlas.cz/jiri-cerny-gott-byl-jeden-z-nejvetsich-antikomunistu-s-jakymi-jsem-se-kdy-setkal-8086359

Kelt

Neřekl bych. Podle mne někdo vsadil na dobrého koně, který měl dobrý tým, textaře, kapelu a dlouho se držel na čele a vážil si publika.

zjentek

Profesionalita vybičovaná konkurencí.

anonym

Showbusiness je taková d*** prodejná, někdy záleží na nečekaných maličkostech a je to rozdíl mezi úspěchem a ničím. Něco mi říká, že kdyby se nejmenoval zrovna příhodně Gott, tak by to s tím zahraničním ohlasem nebylo až tak slavné. To jméno tam prostě nečekaně svádělo pozornost a působilo jak mucholapka 🙂 Neříkam, že karel neměl skvělý hlas, ale především, měl marketingově skvelé jméno …

ivzez

Já to vidím obráceně. Gott byl prostě dobrý, příjmení v tom podle mne nehrálo nijak velkou roli. Mohlo něco usnadnit, ale základem byly jeho talent, barva hlasu, rozsah a především profesionalita.

zjentek

Drape, Kája profesionálem bezesporu byl. Ale je fykt, že úspěch ve východním bloku často nemá s profesionalitou co dělat, stačí lokty a slepě si věřit. Když si představím, čím vším musí projít množství různých kvalitních umělců třeba v takových USA, aby vůbec byli špetku vidět a slyšet, musím smeknout. Nakonec vidíme ty nejlepší. A jde o spravedlivou selekci. Pak můžeme z projevu jednotlivce, ať už jde o pohyb, hlas, pozorovat vlastní husí kůži. Kájovi přeji, ať je mu umělecké nebe nakloněno!