jirka F

Silnice zasypává sníh, nebo Sníh zasypává silnice? Co je správně?

Nejlepší odpověď
quentos

Správně je obojí, ale je v tom významový rozdíl. Podle toho, co chce mluvčí zdůraznit. Nejdůležitější/no­vou informaci klademe na konec věty. Říká se tomu funkční větná perspektiva.

Další odpovědi
Disraeli

Pokud chceš jen někomu říct/oznámit, že na silnici se hromadí sníh, tak je úplně jedno, kterou použíješ. Slovosled máme volnější, než jiní a význam zde je stejný.
Zbytek je otázka toho zdůraznění a může záležet na kontextu – ale i to je ostaně jedno, to zdůraznění tolik „nehoří“, čili ten rozdíl je velice mírný. Můžeš použít obojí a bude to správně.

JežíšKristus

Sníh zasypává silnice v případě, kdy sněží na silnice. Silnice zasypávají sníh v případě, kdy kusy asfaltového betonu používáme k zasypání čerstvého prašanu.
Ale ono tu češtinu lze i otočit hlavou vzhůru, a pořád to bude správně…

Kepler

Správně je obojí, ale záleží na kontextu. První variantou třeba odpovídáš na otázku co že to zasypává silnice (taky to může být pouštní písek nebo sopečný popel), ta druhá je prosté komentování stavu silnic a počasí.

zjentek

„Bo silničaři tajak každy rok su překvapeni velice,
že snih zasypal jim silnice.“
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=pxfE0SSgjMw