zahradnicity

Shledáváte historickou souvislost s aktuálním děním ve Francii a děním v Československu (17.11.1989)?

17-letého Nahela, kterého v úterý při banální silniční kontrole střelou do paže a hrudníku zabil policista (v původní verzi bylo zabití střelou do srdce) vyvolala po celé zemi rozsáhlé protesty a srážky demonstrantů s policií. Na mladíkovu stranu se postavila řada osobností z veřejného života – např. francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé, jeho spoluhráč z národního týmu a hráč Barcelony Jules Koundé, francouzský herec Omar Sy nebo raper Sadek. Čtvrtou noc v řadě, hořely na mnoha místech Francie opět pneumatiky, auta, probíhaly bojůvky s policií (agentura AFP uvádí, že někteří demonstranti měli poslední noc i podomácku vyrobené granáty). Demonstranti cílili především na místa, která symbolizují francouzské instituce a stát. Navzdory pokusům o uklidnění nálady a použití elitních policejních jednotek francouzská vláda stále nemá situaci pod kontrolou. Zatčeno bylo už 875 lidí a celá Francie se ptá, jak bude vypadat noc pátá…

Odpovědi
da ny

NE.
Je to rozdíl (nebe a dudy).
V USA když se v autě, tamní našinec, jen „podezřele“ pohne (kontrola dokladů), hned má „kvér mezi očima“. 😉
„Protest“ a nespokojenost může být vyvolána i s jinou nespokojeností ve společnosti, s vládou, prezidentem, děním….
Nespokojenost není třeba dávat najevo ničením, rabováním už vůbec ne. Každý si v emočním výlevu „ohřívá polívčičku“ z jiných důvodů.
Pravda je, že „pokojná demonstrace“ nikoho nevystraší a nepřiměje ke změně (k lepšímu pro většinu národa).
Nebezpečí národu hrozí od silné vlády, nekompromisní, i bezohledné, chybující, která si jde tvrdě a svéhlavě za svým. Hlava nehlava.
Na Západě mají oproti nám téměř 45 letý náskok v boji s kapitalismem. Volí tedy tvrdší řešení.
Ve Francii se to historicky mele vždycky. Jižní národa jsou také tvrdší nátury, než Čech brblající u píva s hospodským tlacháním.

Drap

Ne, neni v tom žádná souvislost

WordPress

Demokracie má za následek anarchii

petrph

Historická souvislost v tom není. U nás to tehdy byl začátek revoluce která svrhla komunisticky režim. Kdežto to co se teď děje ve Francii jsou dnes běžné demonstrace které se tam dějí dost často, i jinde po Západě.