zjentek

Jaký je rozdíl mezi vyhrožováním a varováním?

Příklad: Při grilování se chováme hlučně, k oplocení pozemku přijde soused a směrem k nám klidným hlasem pronese: „Zavřete huby, smradi, nebo přísahám, že vás vážně zabliju.“

My jsme ale fakt hluční jako nějaký dobytek, takže jak a z čeho poznám, jestli nás před skutkem skutečně nevaroval?

Tak ještě jinak. Dejme tomu, že na souseda podám trestní oznámení pro nebezpečné výhružky. Až jej zákon bude řešit, tak on si bude pevně stát za svým tvrzením, že nevyhrožoval, nýbrž, že nás skutečně varoval. Zkrátka, že nás zabíjet nechtěl a proto nás tedy předem řádně varoval, aby to později udělat nemusel.
Bude muset mu zákon prokázat, že nám vyhrožoval?

Klidně vynechte odpovědi typu- použij zdravý či selský rozum. Nechápu, jak vám před zákonem může pomoci takový zdravý rozum.

Nejlepší odpověď
Rokio

Podle toho, kdo to je a co chce udělat. Pokud ti někdo, kdo tě nemá rád řekne, že zmydlí, až si týden nesedneš, je jasné, že používá nadsázku. Jestliže ti ale lupič řekne, že si máš lehnout ns zem, jinak zabiji tvoji rodinu, tak je to jasné varování.

Někdy je obtížné poznat rozdíl mezi varováním a výhružkou, a proto je důležité trénovat empatii.

Další odpovědi
Nuk nuk

Soused Vám v tomto případě vyhrožoval, a to i přesto, že jste v počátku obtěžovali Vy jeho.

Vyhrožování je negativní. Vyhrožující nemá v úmyslu dobro adresáta. Vyhrožování může mít důvod (v tomto případě hluk), ale může být i bezdůvodné nebo může mít za důvod prkotinu. Někdy bývá i přehnané a nereálné (vyhrožování zabitím – samozřejmě, že pokud to má v hlavě v pořádku, tak to neudělá).

Varování je míněno jako dobrý úmysl snaha druhému pomoci nebo poradi. Varování by bylo, kdyby například za Vámi přišel jiný soused a řekl by Vám: „Hele, kluci buďte raději potichu nebo Vám ten vedle něco provede.“