Podvodnik12

Rozdíl mezi kováři a kovolijci.

Jaký byl rozdí mezi kovolijci a kováři ? Učíme se zrovna o době bronzové a také železné. Máme popsat práci kovolijce a také kováře. Ale v učebnici máme vlastně napsané, že se pomalu jednalo o stejnou práci. Není tam nikde napsáno nějaký rozdíl, ba naopak, jak říkám. Jak to tedy bylo ?

Nejlepší odpověď
Drap

Kpvolijec odlévá předměty z tekutého kovu, který získývý buď už z hotového kovu, nebo z příslušné rudy. Kováž nepoužívá tekutý kov, ale již kov hotový nahřeje a pomocí úderů jej tvaruje do potřebného tvaru.
Doplňuji:
Omlouvám se za překlepy ve slovech : kovolijec a získává. Předpokládám, že jste to i tak přečetli, ale pro "kašpara " by to mohlo být nečitelné.
P.S. Zapomněl jsem dodat, že kovolijec odlévá kov převážně do forem z různých materiálů. /písek, hlína, kámen a pod./

Další odpovědi
anonym

Wiki říká, že:
Kovolijec (též kovolitec) je staré řemeslo, které existovalo už v době bronzové.

Mosazolijec (žlutolijec, gelbgiesser) byl častý obor hlavně v 19. století. Mosazolijec zhotovoval drobné užitkové a umělecké předměty odlitím z mosazi: kliky dveří, kličky oken, ozdobné přezky na koňské postroje, přezky do řemenů, náhrobní lampy apod. V tomto oboru byl původně vyučen i herec Jindřich Mošna.
Kdežto Řemesla a činnosti na netu Ti odpoví takto:
Kovář – Jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších řemesel bylo bezesporu kovářství, což bezprostředně souviselo s rozsáhlou zemědělskou činností vč. využívání koňských a kravských potahů. Původním vybavením kovárny byla kovadlina a ruční měch s výhní. Kováři si museli všechno vyrobit i s jednoduchými nástroji sami. Od podkov a různých druhů kování na vozy a kola až po hřebíky. Byli typem lidových všeumělců, z nichž někteří skutečně dokázali zručně vytrhnout bolavé zuby.

Kovář byl vždy řemeslníkem, který převážně za horka tvaroval železo do žádoucí podoby kladivem na kovadlině. Ve vesnicích i v menších městech nacházíme kovářství jako jedno z mála řemesel, které od středověku existovalo a rozvíjelo se jen s malými technickými změnami a s téměř komplexním souborem výrobků. Řemeslo se členilo podle druhu výrobku na řadu příbuzných oborů, jako bylo samotné kovářství, zbrojířství, zámečnictví, kotlářství, cvočkařství aj. Kováři též bývali ranhojiči i zvěrolékaři, tahání zubů a pouštění žilou koním bývalo jejich nejobvyklejší vedlejší činností. Postupem času začali kováři vyrábět nové druhy hospodářského a řemeslnického nářadí, řetězy či železné hřbitovní kříže, branky, okování dveří, panty a j.

Je velmi pravděpodobné, že kovářské řemeslo existovalo v Brtnici od nepaměti a zůstane tak i nadále.

Kovolitec – zhotovoval různé předměty litím kovů (litiny, tvárné litiny, zinku, cínu, olova, mosazi, bronzu,…) do forem z různých materiálů (písek, hlína, kov, sádra, …).

Tak ti nevím Podvodníku12, co tím sleduješ. Buď ve škole nedáváš pozor a pleteš si Odpovědi.cz s doučovacím kroužkem, nebo se nás tu pokoušíš zkoušet, nebo jsi takový trubka, že si to nedokážeš najít sá. A teď to nejhorší – možná si myslíš, že když ty to odflinkneš a vyhledají ti odpovědi ostatní, tak jsi ušetřil čas a energii? Zasloužil bys přehnout přes koleno. Brzdi chlapče. Nelíbí se mi to. Uč se ve škole, ne tady.

Podvodnik12

ocko: Já ve škole obykle pozor dávám, ale teď jsem dost dní chyběl a učitel není zrovna takový tip, co něco moc opakuje. Rozhodně vás nezkouším. Pokud vím tak tato stránka je proto, aby se kladli otázky. Jestli si něco zasloužím byste neměla posuzovat. Jinak toho chlapce bych si vyprosil. Jen proto, že mám v profilu fotku, kde jsem byl mladší neznamená, že jsem nějaký kluk.