Ves.jan

Rozdíl mezi galaxií a souhvězdím??

Myslim si,ze otazka je jasna
P.s: Rozdíl mezi galaxií a souhvězdím??? Děkuji moc.hledam uz cele odpoledne a proste ted z toho mam gulas!!

Nejlepší odpověď
arygnoc

súhvezdie je zoskupenie „hviezd " (žiariacich bodov, z ktorých nie každý musí byť hviezda) pozorované pozorovateľom, ktoré nemení svoje proporcie (tvar). Jednotlivé "hviezdy“ môžu byť rozdielne ďaleko a nijako spolu nemusia interagovať (vplývať na seba).
Galaxia je MIESTNE zoskupenie hviezd, ktoré sú viazané gravitáciou do spoločného centra, okolo ktorého obiehajú (môže ich byť tisíce, milióny i viac).

Teda: súhvezdie: (umelé) zoskupenie hviezd, ktoré spolu nesúvisia (priestorovo, gravitačne, sú si „cudzie“) a tvoria nejaký tvar (súhvezdie) pre lepšie zapamätanie si pozorovateľom.
Galaxia: prírodnými zákonmi dané zoskupenie hviezd spolu viazaných. Môžu sa na oblohe javiť ako „hviezda“ (jednotlivé hviezdy sa nedajú rozoznať) pre svoju vzdialenosť od pozorovateľa.

Další odpovědi
Ar

Honzo lehce napovím, může být souhvězdí v galaxii? Může to být i obráceně? Co je třeba Mléčná dráha a co je třeba Velký vůz (Velká medvědice) ?

mosoj

Prostuduj si všechny tyto odpovědi i odkazy na další odpovědi.
Třeba to pak pochopíš.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chci-se-zeptat-v-jakem-souhvezdi-je-nase-nejblizsi-hvezda-slunce#discussion

tom004

Mně je jasná i odpověď. Ale Ty zkus chodit častěji do školy.

Wolf

Galaxie je taková véééliká hromada hvězd. My se nacházíme v galaxii s názvem Mléčná dráha. Ta má přibližně 300 miliard dalších hvězd.
Souhvězdí jsou zdánlivý obrazce na obloze tvořený několika jasnýma hvězdama, určitě znáš například „Velký vůz“. Ve skutečnosti jsou jednotlivý hvězdy z toho souhvězdí od sebe velmi vzdálený, jedna je k nám blíž, druhá zase o mnoho dál, ale z úhlu, ze kterýho na ně ze Země koukáme, se jeví, jako kdyby byly vedle sebe. Přitom spolu teda mají společný jen to, že se nachází ve stejné galaxii jako my.
(Hvězdy z dalších galaxií nemůžeš vidět, ty galaxie jsou tak daleko, že budeš rád, když v dalekohledu uvidíš samotný galaxie (a možná ani to ne))