petrusova.k

Jaký je rozdíl mezi detektivním a kriminálním příběhem?

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat na rozdíl mezi kriminálkou a detektivkou, přibližně ho vím, ale mám to mít do školy a chtěla bych si být jistá. A co jsem hledala na internetu, tak jsem toho moc nenašla. Děkuji za odpovědi, hezký večer.

Nejlepší odpověď
gecco

Stačí zapátrat ve zdejším archivu – tady se ví fšecko…
😉
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-rozdil-mezi-krimi-a-detektivkou

Další odpovědi
led

1 – V detektívke ide o príbeh samotné pátranie detektíva, ktoré môže byť motivované kriminálnym, politickým „zločinom“, či môže ísť len o neveru, alebo o overenie si bezúhonnosti adepta o prácu. Takže môže to byť s kriminálnou zápletkou, alebo len takzvané rutinné nudné pátranie… V príbehu môže ísť o pohľad detektíva, alebo sledovaného, či dokonca nezúčastneného pozorovateľa.
2 – V kriminálnom príbehu ide o presnejšie definovanie na príbeh zaoberajúci sa činom spáchaný porušením platných zákonov. Môže ísť o pohľad z rôznych strán kriminalistov, kriminálnikov, alebo iba pozorovateľov…

MK44

Oba výrazy se do značné míry překrývají a proto bývají často zaměňovány. Určitý rozdíl mezi nimi však je. Kriminální příběh nebo film se zabývá v prvé řadě zločinem. Může být pojat jak z pohledu pachatele tak z pohledu policejních vyšetřovatelů nebo detektivů. Čtenář/divák může (ale nemusí) znát pachatele od začátku. Naopak detektivka je především o pátrání, zjišťování stop a jejich vyhodnocování. Příběh je vždy pojat z pohledu detektiva. Tím může být policista nebo nebo soukromá osoba, například ve stylu Sherlocka Holmese. Čtenář, a ani detektiv, pachatele nezná. Pátrá po něm a může se snažit odhalit ho sám. Tématem detektivky nemusí nutně být zločin, byť tomu tak často bývá. Detektiv může pátrat například po zmizelé osobě nebo věci nebo odhalovat nějaké tajemství.