RAB

Je rozdíl mezi krimi a detektivkou?

Je nějaký rozdíl mezi krimi a detektivní literaturou? Jaký?
Jak se říká té detrektivce, kde se hodně střílí, bývají na to hodně filmy? Je to pořád detektivka?

Nejlepší odpověď
annas

Podstata detektivky = literárně zpracovaná hádanka.

V rámci detektivky bývá rozlišována tzv. literatura kriminální a literatura detektivní. Tyto dva pojmy se často zaměňují, v laickém slova smyslu jsou používány téměř synonymně.

Do kriminální literatury (z lat. crimen = zločin, vina) se zařazují taková kriminální díla, která se:

  1. V původním významu zabývají zločinem z hlediska jeho psychologické motivace a provedení, jakož i odhalení a odsouzení zločince, opírajíce se přitom o materiály skutečných kriminálních případů a soudních procesu. Kriminální literatura tak představuje svého druhu retrospektivní kriminální reportáž nebo psychologickou studii. Na rozdíl od detektivní literatury, která se později vyvinula z kriminální literatury a vyznačuje se důsledným

uplatněním principu tajemství, odhalovaného hrdinou-detektivem v příběhu zcela fiktivního charakteru, kladla vlastní kriminální literatura důraz na dokumentární stránku, na dobově, životní souvislosti a problémy i spletitosti soudních procesů.

  1. V současné době se názvem kriminální román označují příběhy fiktivního charakteru, zejména literatura detektivní a špionážní, náležející do oblasti masově zábavné literatury (triviální literatura, bulvární literatura), kdežto vlastní kriminální literatura dokumentaristickě povahy se dnes považuje za oblast tzv. literatury faktu.

V detektivce stojí v popředí detektiv (třeba soukromý), v kriminálním příběhu kriminalisté.

Podle diplomové práce Ireny Blahové

Další odpovědi
quentos

opravte mě, jestli se mýlím, ale mělo by to být totéž, jen krimi je spíš hovorový výraz.

Krimi od výrazu criminal – zločinec; a detektiv? řeší případy (zločiny – crimes), které opět napáchali zločinci.
Možná tedy v krimi jde více o ten „zločin“, o brutalitu s ním spojenou apod.

atriplex

V detektivce je vrah znám až na konci příběhu, například Hercules Poirot. V krimi příběhu je vrah znám na začátku a sledujeme jeho obranu a pokusy dopadnout jej, například Colombo.

Deana

dá se diplomová práce Ireny Bláhové sehnat jinde než v Brně,například v Praze?Chtěla jsem si jí přečíst a podívat se,jakou literaturu použila,ale na internetu jsem našla pouze,že ji mohu sehnat v knihovne JAMU.POpřípadě,v kte­ré knize je odlišen detektivní a kriminální příběh…
Děkuji moc