Říká o člověku každé jeho oko něco jiného?

Změnil jste svou otázku, na niž několik jedinců odpovídalo
Nová 50× to upravte…

Říká o člověku něco, že každé jeho oko (vidí) něco jiného? Sloveso vidí jsem zapomněla, omlouvám se.

Ale měl jste možnost otázku upravit sám, nikoliv ji změnit, případně napsat, že vám úprava nevyhovuje.

Vaše úprava je jednak porušením pravidel, jednak je nefér ji provést, když už někdo na ni odpovídal.

Nejlepší odpověď
annas

Zda se to obecně říká, netuším, ale rozdíl je markatní např.l u šilhání. Proto jsem vyheldala jsem na netu., kde je podobný dotaz

"Oční rivalita

Co se stane, když uvidíme každým okem něco jiného? Jedno oko sleduje kamarádovu tvář či obrázek princezny před sebou, druhé bílé plátno. Jak si s tím naše vnímání poradí?

Pokud dojde k binokulární rivalitě a my z každého oka obdržíme jinou obrazovou informaci, vybírá si náš mozek do výsledného obrazu tu, která je pro nás důležitější a zajímavější. Řídí se přitom preferencemi naší pozornosti, kdy upřednostňujeme obličeje před jednolitým pozadím a pohyblivé předměty před nehybnými. Máme-li tedy na výběr mezi bílým plátnem a lidskou tváří, uvidíme tvář a plátna si za chvíli přestaneme být vědomi. Ve chvíli, kdy však zamáváme před plátnem rukou, pohyb přitáhne naši pozornost a naopak obraz tváře, který se delší dobu nemění, zcela nebo částečně zmizí. Role pozornosti je zde tedy klíčová. V případě, že bychom viděli každým okem jiný obraz, oba však pro náš mozek stejně zajímavé, neuvidíme tyto obrazy překryté, ale budou se navzájem střídat. "

Jde o tzv. iluzi kočky Šklíby (Cheshire Cat Illusion) – více v odkazu.

/ Duensing, S. & Miller, B. (1979). The Cheshire Cat effect. Perception, 8, 269–273. /

http://klamari­um.cz/sys/15.html

Další odpovědi
led

Odpoveď na pôvodnú otázku:
Říká o člověku něco, že každé jeho oko něco jiného?"

Je to pravda, vzhľadom na vzdialenosť očí od seba. Práve vďaka tomu dokážeme rozoznať perpektívu vzdialenosti videného a takzvanú 3D plastiku. Videný posun obrazu sa nám v mozgu spája do jedného obrazu. Bez toho by ste videli plošne tak akoby ste sa pozerali len jedným okom.
Prakticky si to môžte vyskúšať, keď napríklad si pred jedno oko dáte červený filter a pred druhé zelený, alebo modrý a pozriete na dvojrozmerný obraz. Zbadáte dvojitý obraz s posunom farieb. Toto sa využíva naprílad v 3D projekcii, v hrách a podobne. Na internete nájdete množstvo stránok zaoberajúcich sa práve touto 3D disciplínou.

Zmena otázky takouto formou len dokazuje vašu spupnosť a pohŕdanie odpovedajúcimi. Zaslúžite si doživotný BAN

orestez

Každé oko vidí jinak, podle svého zdání. Jedno pokřiví obraz světa, ale když se druhé nad tím rozpláče, sleví ze své nadřazenosti a touží plakat také. V jednom oku může být smítko. Na to jsou háklivé ženy. Přijdou s tvrdou houbou a jarovou vodou uklízet jedno oko. Druhé oko je čisté, má ovšem své chyby, sklivcové zákalky. Z dialky sa zdá človek ako jedno oko. A to vnimame svym zmyslom, nie jeho a vôbec nie v jeho situácii.
Ale když přijdeme blíže k hlavě člověka, zjistíme, že má jen jedno oko. To naše vlastní. A tím skenujeme druhé, potom mu zapíchneme do oka nějaký trn nebo jehlu.

zjentek

Pro okolí není jednoduché na to přijít. Taková diagnóza zkrátka není běžná. Někteří nadaní si pak lámou hlavu a trápí se tím. Protože stejně to nemohou vyřešit.

led

Vzhľadom na pohŕdanie užívateľmi tejto stránky, by som najradšej po zmene pôvodnej otázky „Říká o člověku něco, že každé jeho oko něco jiného?“ na „50× to upravte…“ otázku skryla, ale je to škoda, pretože naozaj väčšina ľudí si ani neuvedomuje, že naozaj vďaka vzdialeností očí od seba každé oko vidí inak s posunom uhla práve o tú vzdialenosť medzi nimi

zjentek

Led, jen pro upřesnění- já odpovídal na otázku „50× to upravte…“! ;)
(Za což vlastně hovoří i časy vložení. Alespoň s tím si tady místní architekt vyhrál.)

led

Mne to bolo jasné. Nekladiem vám to za vinu.
Pre zaujímavosť, keby ste si otvorili zmeny, videli by ste prečo to napísal.

led

zjentek, ak môžte doplňte si odpoveď na začiatku, k čomu sa vaša odpoveď viazala, asi tak, ako som to urobila ja. Prepáčte, že som si dovolila byť nespokojná s takou radikálnou zmenou otázky, ktorá zo všetkých predchádzajúcich odpovedajúcich spravila šmahom ruky „nemlehetných a negramotných blbcov“

ivzez

Co znamená slovo (čtu je poprvé) »nemlehetný«?

led

„nemlehetný“ z maďarčiny prenesene „neschopný“, ale bežne zaužívané aj na Slovensku

anonym

Slovenský maďar 😁

led

Kevin, pokiaľ myslíte mňa, netrafil ste.