dadapoky

řidič vozidla z výhledu hodlá pokračovat v jízdě vlevo. přitom

Zdravím, tohle jsem našel na ETestech a vůbec si stím nevím rady. Proč je to takhle? Proč bych ho měl pouštět?

Nejlepší odpověď
Filip84

Protože řízení provozu světelným signalisačním zařízením má přednost před obecnou úpravou provozu na pozemních komunikacích, jakož i úpravou danou svislým dopravním značením.

Jestliže je, tedy, provoz řízen světelným signalisačním zařízením, pro řidiče odbočujícího vlevo platí doktrína o zachování přímého směru, a proto dává přednost všem řidičům motorových i nemotorových vozidel, jezdcům na zvířeti, průvodcům vedených a hnaných zvířat se zvířaty a organisovaným útvarům chodců, kteří zachovávají přímý směr (platným právem kodifikované zvykové právo).

Naprosto stejné by to bylo, kdyby se do té křižovatky postavil policista (hasič, celník …) se směrovkou a začal řídit provoz v křižovatce tzv. pokyny policisty (bez ohledu na to, jestli to policista je, prostě, pokyny policisty). V tom případě, dejme tomu, by měl řidič vozidla z výhledu na světelném signalisačním zařízení návěst „volno“, ale jestliže by policista dával pokynem návěst „stůj“, pak by řidič vozidla z výhledu nemohl pokračovat v jízdě.

Jestliže by bylo světelné signalisační zařízení v poruše, např. pro výpadek proudu (prostě: vůbec by nesvítilo na něm nic), pak řidič vozidla z výhledu pojede první, protože doktrína o zachování přímého směru je derogována svislým dopravním značením, podle kterého řidič vozidla z výhledu pokračuje po hlavní pozemní komunikaci, a má tedy přednost v jízdě.

Naprosto stejné by to bylo, kdyby na tom světelném signalisačním zařízení blikalo střední světlo v barvě autožluti.

da ny

Bylo by prima, kdybyste dokázal vhodně položit otázku… ;)