Avatar uživatele
Pomuzetemi

Revizor v autobuse

Dobrý den je mi 18 a jsem student dnes jsem v autobuse dostal pokutu, podal jsem jim svou jízdenku a doklad totožnosti ale neměl jsem důkaz o tom že jsem student a mám nárok na slevu dali mi za to přirážku 1500kč jenže říkali že mám platit u pokladny 50kč pokuty jak to mám chápat? Webová stránka je idsk mladá boleslav

Zajímavá 0 před 9 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Student a neumí najít informace? Časová náročnost cca 2 minuty …

50 Kč – přirážka při zapomenutém … dokladu o nároku na zvláštní ceny jízdného … Tuto skutečnost je nutné prokázat pouze v doplatkové pokladně mezi následujícím pracovním dnem od 12:30 až 15. kalendářním dnem od uložení přirážky. Toto platí i pro zpětné doložení nároku na slevu v případech, že cestující při přepravní kontrole předloží jízdní doklad, ale nepředloží společně s tímto jízdním dokladem doklad na zvýhodněné jízdné (žákovský průkaz, ISIC nebo jiný doklad vyžadovaný tarifem). Jako primární místo pro využití možnosti snížení přirážky na 50 Kč slouží kontaktní místo IDSK v Mladé Boleslavi, případně vám umožníme dodatečné doložení a zaplacení přirážky (pouze v hotovosti) v sídle naší organizace po přechozí domluvě prostřednictvím emailového kontaktu: revizori@idsk.cz.

https://www.id­sk.cz/revizori

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Zdá se, že v tomto případě doložíte svůj studijní status a tedy nárok na slevu na prodejně dopravce či na pokladně stanice, kde jste pokutu dostali. Částka 1500 Kč je pravděpodobně přirážka za jízdu bez platné jízdenky (v tomto případě nejste schopni prokázat, že máte nárok na studentskou slevu). Částka 50 Kč může být pokuta za neuhraděnou částku v autobuse.

Pokud se chcete na tuto situaci vyjasnit, doporučil bych vám kontaktovat pokladnu nebo prodejnu dopravce či se obrate na zákaznickou linku IDSK Mladá Boleslav.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Studuješ c. k. Ústav pro vzdělávání blbů v 18-ti? 🙄🤓🤪 No ne, úroveň češtiny, sloh a celkové vyznění Tvé otázky by tomu odpovídalo. 🤦‍♀️

Cestující, který je starší 18-ti let – což jsi – cestuje za tzv. obyčejné jízdné, plnocenné jízdné, atp., s výjimkou případů, kdy je s to prokázat nárok na zlevněné jízdné, podle příslušného tarifu.

Tím zlevněným jízdným se, ve Tvém případě, rozumí jízdné pro žáky, kteří se soustavně připravují na budoucím povolání v denním studiu na střední nebo vysoké škole, která má akreditaci Ministerium školství, mládeže a tělovýchovu České republiky – první kumulativní podmínka a má u sebe, eo ipso, předloží při přepravní kontrole (řidičem, průvodčím, přepravním kontrolorem …) průkaz, který je akceptován v rámci smluvních přepravních podmínek a tarifu příslušného IDS, které jsou v mezích zákona o silniční dopravě / zákona o drahách a výměru Ministerium financí České republiky, kterou se ustanovuje regulace formou věcně usměrněných cen jízdného.

Takovým dokladem je, zpravidla, průkazka ISIC (vždy!), a pak ty průkazky, které jsou expressis verbis vyjmenovány v tarifu, a zpravidla je jejich visuální podoba zachycena ve vzorníku průkazů na slevu, který tvoří přílohu tarifu.

Jestliže u sebe takový průkaz nemáš, jsi cestující bez platné jízdenky a jsi povinen zaplatit plné jízdné, plus přirážku k jízdnému za jízdu bez platného jízdního dokladu, podle tarifu, tečka. Některé dopravní závody se slitovaly nad 🤪 pasanty (já bych to zakázal: není průkazka, zaplatíš plnou cenu a plnou přirážku! 😈) a dávají místo dodatečnému prokázání se: časovou jízdenkou nebo průkazem na slevu.

Sedes materiae je v tom, že jestliže prokážeš, že jsi v době plnění přepravní smlouvy splňoval nároky na zlevněné jízdné, jízdenka, kterou jsi předložil při přepravní kontrole, Ti bude uznána dodatečně ex nunc, a v příčině této právní skutečnosti se uložená přirážka k jízdnému konstituuje jako contra legem, eo ipso, dopravní závod ji zruší ex tunc.

Avšak protože Ty jsi porušil svou povinnost mít průkazku (nebo třeba časovou jízdenku) u sebe při plnění přepravní smlouvy, způsobil jsi tím dopravnímu závodu škodu na administraci (papír, násadky, pero, inkoust, šanony …), a na tom, že to někdo musel byrokraticky zpracovat. A za to zaplatíš poplatek, podle tarifu, který se pohybuje, obvykle, mezi Kč 50.00 – Kč 100.00.

Celý příběh, banalita.

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek