JežíšKristus

Proč Zeman řekl Lipavskému, ať není ministrem zahraničí?

Jaké k tomu uvedl důvody? A proč se vůbec Zeman ke kandidátům vyjadřuje, když sestavení vlády je na předsedovi vlády a Zeman je musí jmenovat a nemůže je odmítnout (jinak dostane kompetenční žalobu a jmenování mu přikáže soud, případně ztratí funkci prezidenta pro porušování Ústavy)?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Máš podivné představy o funkci prezidenta: on se má dohodnout s premiérem na kandidátech, protože oba jsou ústavní činitelé. Kdyby premiér přitáhl do vlády nějaké exoty, kteří budou vyvolávat konflikty, potom je prezident pojistka pro to, aby se tak nestalo.

Další odpovědi
hapiky

Protože Lipavský oproti jiným by neutřel zadek ani geroji ruskému, ani čínskému.

Pepa25

Holt nejsme Německo, kde k sestavení vlády nepotřebují „akvárko“. U nás se ústavní právníci na přesném postupu neshodnou a Zeman je pověstný tím, že dosavadní ústavní zvyklosti nebere a tvoří si nové,

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/zeman-sance-na-vladu-pro-cssd-a-byvalou-koalici.A130711_071­534_domaci_wlk

JežíšKristus

Ametyst: A vycházíte z čeho? Já to v Ústavě teda nikde nevidím, že by se měli na něčem dohodnout. A mám za to, že tomu tak být ani nemůže, když nemá prezident právo kandidáta odmítnout. Já teda v posledních dnech četl jen články o tom, jak půjde žaloba na Zemana, kdyby chtěl jmenování blokovat, ale třeba mě obohatíte.

Ametyst

JK:Ptal ses, proč- tak jsem odpověděla, proč.

hapiky

Kdyby premiér navrhl nějaké exoty? Každý premiér ví, že by tím pod sebou uřezal větev.
Jediná rozumná řeč je, že premiér navrhuje a také odpovídá za své ministry.
President pouze jmenuje (a nekecá do vlády).
Určitě si pamatujete ministryni obrany Peake, která dostala padáka po osmi dnech v úřadu. Jakoby nevěděla, kdo nebo co je generál.
Je to ta odpovědnost předsedy vlády za ministry.