Avatar uživatele
JežíšKristus

Proč Zeman řekl Lipavskému, ať není ministrem zahraničí?

Jaké k tomu uvedl důvody? A proč se vůbec Zeman ke kandidátům vyjadřuje, když sestavení vlády je na předsedovi vlády a Zeman je musí jmenovat a nemůže je odmítnout (jinak dostane kompetenční žalobu a jmenování mu přikáže soud, případně ztratí funkci prezidenta pro porušování Ústavy)?

Zajímavá 0 před 871 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Máš podivné představy o funkci prezidenta: on se má dohodnout s premiérem na kandidátech, protože oba jsou ústavní činitelé. Kdyby premiér přitáhl do vlády nějaké exoty, kteří budou vyvolávat konflikty, potom je prezident pojistka pro to, aby se tak nestalo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Protože Lipavský oproti jiným by neutřel zadek ani geroji ruskému, ani čínskému.

Upravil/a: hapiky

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Holt nejsme Německo, kde k sestavení vlády nepotřebují „akvárko“. U nás se ústavní právníci na přesném postupu neshodnou a Zeman je pověstný tím, že dosavadní ústavní zvyklosti nebere a tvoří si nové,

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/zeman-sance-na-vladu-pro-cssd-a-byvalou-koalici.A130711_071­534_domaci_wlk

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
JežíšKristus

Ametyst: A vycházíte z čeho? Já to v Ústavě teda nikde nevidím, že by se měli na něčem dohodnout. A mám za to, že tomu tak být ani nemůže, když nemá prezident právo kandidáta odmítnout. Já teda v posledních dnech četl jen články o tom, jak půjde žaloba na Zemana, kdyby chtěl jmenování blokovat, ale třeba mě obohatíte.

Avatar uživatele
Ametyst

JK:Ptal ses, proč- tak jsem odpověděla, proč.

Avatar uživatele
hapiky

Kdyby premiér navrhl nějaké exoty? Každý premiér ví, že by tím pod sebou uřezal větev.
Jediná rozumná řeč je, že premiér navrhuje a také odpovídá za své ministry.
President pouze jmenuje (a nekecá do vlády).
Určitě si pamatujete ministryni obrany Peake, která dostala padáka po osmi dnech v úřadu. Jakoby nevěděla, kdo nebo co je generál.
Je to ta odpovědnost předsedy vlády za ministry.

Nový příspěvek