Savier

Proč většina Vietnamců pracuje v obchodu?

Nikdy jsem neviděl Vietnamce zedníka, ridiče kamionu ani doktora.

Nejlepší odpověď
Filip84

Savier, žes Ty neviděl neznamená, že nejsou. Já znám Vieta, co je chauffeur kamionu. 🤷‍♀️ A ne, nenarodil se tady a řídí u nás. Ale ano, většina opravdu prodává „nudé, hanokí, sešupém, tiko doblý – paní felká!“ 😂😂😂

Viet Nam je pořád rozvojová země, GDP per capita (PPP) má necelých $12,000.00, takové Spojené státy mexické mají cca $15,000.00, Ukrajina měla, před vojnou, cca $13,500.00, no a my máme cca $35,500.00, jenom tak jako pro srovnání. Viet Nam je politicky socialistický, je tam vláda jedné strany s demokratickým centralismem, ekonomicky je ryze kapitalistický.

S tím je spojeno, logicky, to, že většina lidí tam maká v zemědělství, v lepším případě v průmyslu jako nekvalifikované, nebo málo kvalifikovaná, pracovní síla, protože jsou stěží gramotní. Viet Nam usiluje o takové věci, jako je universální zdravotní služba, prostě ty věci, co řeší Vieti ve Viet Namu, jsou vzdáleny našim problémům na hony.

Čeština je těžký jazyk, velmi těžký jazyk, a to i pro Slovany, ne tak pro Viety. Vietnamština je úplně jiný jazyk, s úplně jinou, řekněme, logikou, a s úplně jinou modulací a výslovností. Proto taky Vieti, co se tu nenarodili, mluví „nudé – hanoki“, protože oni nezvládnou dobře vyslovit „hra-no-lky“ či „nu-dle“. Oni, jakoby, zpívají a, jako většina tamních jazyků, mění význam slova modulace hlasu, takže Viet „vyzpívá“ „há-nóo-kíi“.

Takže to je jedna věc, jazyková bariéra. Jedna věc je ve večerce říct „nený, budé tidén sá“ a druhá věc je se domluvit, jako lékař, s českým pacientem, například.

Spolupráce mezi Vietnamskou socialistickou republikou a ČSSR má docela staré kořeny. Jednoduše řečeno, když Vietnamská lidová armáda bojovala za osvobození celého Viet Namu proti americkým imperialistickým krvelačným válkychtivým kapitalistickým hyenám, tak, jednak, Viet Nam byl ještě více rozvojovou zemí, než dnes, takže erár měl problém, aby každý vojcl měl sandále a plastikovou tropickou helmu, no a do toho bojové prostředky a methody boje amerických imperialistických krvelačných válkychtivých kapitalistických hyen byly, velice mírně řečeno, poněkud nevybíravé. Zkrátka a dobře, v tom Viet Namu to nebylo moc k žití, a protože severní Viet Nam patřil taky do toho lidově demokratického tábora, tak jsme ubytovali rozličné ty uprchlíky. A nejen my, v Sasku jsou Vieti taky dobře zakotvení a kšeftujou tam v trávě. 👌😅

No a tak vojna dopadla dobře, Viet Nam byl osvobozen od těch imperialistických hrdlořezů, od té doby buduje světlé zítřky, tu v centrálně plánovaném hospodářství podle vzoru těch soudruhů z SSSR, tu v kapitalistickém hospodářství podle vzoru těch vrahů z Wallstreetu, ale v míru buduje. A to bez ironie, Viet Nam je, na to, že to je taky bolševický stát, docela v klidu, on i rudé khméry, v Kambodži, zmordoval, Viet Nam je tam, v té jižní Asii, tak jako celkově ku prospěchu.

No dobře, vojna dopadla dobře, ale furt nebylo na sandály, plastikové helmy a motyku, no a protože, skrze tu humanitární pomoc, Vieti objevili nás a DDR, a protože my jsme taky byli ochotní je tady zaměstnat i za toho ČSSR, tak tady nějací Vieti byli. Však Ti říkám, nejenom tady, však dělníci v Zwickau, co rubali Trabanty, to byli Vieti z velké části, však si o tom pusť ten dokument, jak se vyráběl Trabant.

No, život není krásný, byla ta kontrarevoluce, nebo revoluce, nebo co, prostě Husák se musel odstěhovat z Hradu, a tak podobně, no a protože my máme teďka ten kapitalismus, tak ti Vieti, co tu byli od Husáka, chytli tu vlnu devadesátek, kdy se dalo opravdu kšeftovat a vydělat prakticky na čemkoli, a z některých jsou dneska „strejčkové“. Mimochodem, ten výraz „strejčkové“ pochází od Vietů!

Pochop, normální, pologramotný, mladý vietnamský pár nemá vůbec šanci se do podobné země, jako jsme my, sám dostat. Brání jim v tom kulturní a jazyková bariéra. No ale skrze tu svou komunitu, ty své „strejčky“ to jde: podívej, jim tady večerka vydělá, třeba, Kč 50,000.00 čistého měsíčně. Do Viet Namu pošlou, rodině, Kč 10,000.00, a to je, jak kdybys Ty rubal cihly ve Švýcarském spříseženectví a každý měsíc jsi tady mamá poslal Kč 200,000.00. Z těch zbylých 40t Viet 15t šetří na byt a důchod, a z těch zbylých 15t utáhne večerku, nájem i auto – však vždyť je v práci od 6 AM do 9 PM pondělí – neděle, zavírá až 3 hodiny po smrti (Viet by zavřel už 1 hodinu po smrti, ale Vietnamky jsou houževnatější, ty to ještě další dvě hodiny vydrží tahat, i když jsou mrtvé), a na Štědrý den, a na Nový rok, má „dovolenou“ – otevře večerku až v 7 AM a zavře „už“ v 5 PM! 😎😅 A jsou spokojení.

Tak proč by chodil někde vyrábět zdi, řídit kamion, nebo něco podobného?

Další odpovědi
Dochy

Tak pár jich je v kultůře 😉
Vím minimálně o jedné policejní mluvčí
atd…
Nicméně je fakt že v těch obchodech bodujou, maj na to vybudovaný zázemí… A je fakt že se staraj. Čechů co jsou ochotný být zavřeni 14 hodin denně ve večerce a s nejistým výsledkem moc není.

aliendrone

Ve Vietnamu patří prodejci k „lepšolidem“ a to i když má jen nějaký „pultík na nudle“ či jiný streetfood. Společensky jsou VYSOKO nad plebsem pachtícím se na poli s rýží nebo tak něco. A u čongů hraje OHROMNOU roli „společenská prestiž“. Zajeď se mrknout do SAPA – i poslednímu „párkaři“ za stánkem stojí alespoň BMW X5 nebo něco podobného, Oktávku by pořídili jen ti opravdu chudí. Tolik lepších či dokonce luxusních aut NEUVIDÍŠ v českých satelitních městečkách, jako v SAPA. 😁

Ale ono se to i ve Vietnamu přímo brutálně RYCHLE mění, podobně jako v Číně. Třeba dnešní pražský hit, který aktuálně „jede“- elektrokrámy k pronájmu (válí se ten bordel snad všude) už je tam za zenitem, podobně jako v Číně před 10–15lety. Nás to předpokládám teprve čeká.

elkon

Protože je to pro ně jednodušší a většinou nemají pro jiné profese vzdělání, někdy je to také jazyková bariera. Ale není to pravidlem, jsou i výjimky.

FilipKap

Protože jsi je neviděl.Vietnamci sem nejdou kvůli práci, jako je zedník.Ale doktora nebo řidič kamionu by si měl větší šanci.Já třeba pracuji jako chemik, ale jak bys poznal chemika v Albertu třeba.

plebs

Filip84 koukám koukám že máš přehled

Filip84

Savier, však si ty Viety oblez a podívej se, co mají za zboží. Zajdi do Obchodního centra na Zašovské v Krásné nad Bečvou, za mladým Vietem v Zašové, a do Supermarketu Míru v Zašové. A dívej se po nudlích, žufanech, fuseklích a tak podobně. Uvidíš, že to je všecko na stejné brdo, jeden má víc toho Hebelu, druhý onoho, ale všecko je jeden dodavatel.

Savier

To je pravda. Chodím tam i tam, a nejednou jsem viděl stejné zboží.

Filip84

No protože to dodává jeden „strejček“.

Vždyť jenom letenka, pro mladý vietský pár, někde, co já vím, z Hanoje do Mošnova, je pro ně minimálně roční plat dohromady. By na to šetřili dvacet let, tvl! Teď do toho potřebují visum, a to taky není zadarmo, to máš další, třeba, půlroční plat. A to jsou pořád ve Viet Namu!

Doletí sem, mají to visum, no a teďka co, jako? Česky neumí ani slovo, anglicky taky ne, tak kdo by je tu vůbec zaměstnal? V prdeli by byli! 🤦‍♀️

Ale to je zařízené: ten strejček je vyzvedne na lotnisku, naloží do povozu, odveze do bytu. Podívej se, náklady na byt v osobním vlastnictví máš kolik, sakumprásk, Kč 8,000.00? Kč 6,000.00? Jasně, jak kde, a na jak velký, ale tak berme tem 3+1 a berme, tak jako v průměru, těch Kč 7,000.00.

No ano, u nás v takovým bytu žije rodina, nebo klidně i jeden člověk. No jo, ale Vieti támhle někde z vesnice, co celej život sázeli a rubali rejži po kolena ve vodě, jsou happy i za to, že v tom bytě mají svou postel (jednu, jsou malí a mladí, jedna stačí! 😈😅), je tam kuchyně (to je zase samostatná kapitola, evropská vs vietská kuchyně), záchod a vodu, dokonce i teplou! A že tu cimru sdílejí s dalšími dvěma páry? Našinec by tě s tím vyfuckoval, pro mladé Viety je to furt luxus.

No tak ber, že v takovým třípokojovým bytě bydlí 18 Vietů. 😅 Třeba, nebo deset, nebo dvacet – víš co – prostě na naše poměry hodně, no.

No tak si poděl Kč 7,000.00 dvacítkou, no. To máš Kč 350.00 na měsíc & osobu, jako! 😅

No a co, no, z počátku je zaměstnají v těch bistrech, protože – všimni si – oni nemají v těch svých „obchodních centrech“ pět zaměstnanců. No a pak záleží, jak se otrká, jak se oblomí v češtině, a jak je šikovný do kšeftu. Někdo smaží „hanokí“ pět let, našetří si tak třeba Kč 100,000.00 (jo, dvojku měsíčně, třeba, dvojku pošle do Viet Namu, rodina se má, jako sám kníže Rohan!), sedne zpátky na samolet (to zaplatí strejček), vrátí se do Viet Namu, no a sto tisíc máš, jako třeba tady dva milliony? Tak nějak, prostě do začátku dobrý, víš co, pro vietský pár, kterým není třicet.

No a když je šikovný, tak „strejčkové“ mu pomohou otevřít si vlastní „bisto asijá nudé hanokí“, no a nebo „obchodní centrum“. A tam už jsou jiné prachy, že jo, z pohledu Vietů už vlastně těžké prachy, i když třeba ten vietský pár má pro sebe za měsíc osm tisíc. Pro ně je to hodně.

No a Vieti usilují o „trvli“, což je v jejich hatmatilce povolení k trvalému pobytu, jejich děti už potom mají občanství zdejší a třeba tu i zůstanou na pořád. Je to různé.