Avatar uživatele
Matěj54

Proč ve větě Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy chybí písmeno v?

Proč ve větě Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy chybí písmeno v? Měla by obsahovat všechna písmena, když je to „pangram“.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 212 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JK2021

Protože její podstatou není to, aby v ní byla obsažena celá abeceda, ale pouze všechna písmena s diakritikou.

Upravil/a: JK2021

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Pangram pro úplnou sadu znaků české abecedy:
Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozezvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu.

Variantou je pangram, ve kterém se bere ohled pouze na to, aby byla zastoupena všechna písmena s diakritikou. V češtině se nejčastěji k takovému účelu (např. pro testování podpory znaků národních abeced u počítačů) používá věta:
Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
nebo její nepatrně kratší verze:
Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ó.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pangram

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Protože to není pangram, ale palindrom.

Doprkýnka, kecám. Jsem si to spletl s jinou větou a nezkontorloval. Tohle vlastně není nic 😉

Upravil/a: Dochy

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elkon

Dochy, citace „Palindrom (z řeckého palindromos, běžící pozpátku) je slovo, věta, číslo nebo melodie (obecně jakákoliv sekvence symbolů, např. sekvence DNA), která má tu vlastnost, že ji lze číst v libovolném směru (zprava doleva nebo zleva doprava) a má vždy stejný význam“.

Avatar uživatele
Dochy

Jo už jsem si všiml, jsem si to nějak automaticky spletl s „Kobylou“ 😉

Avatar uživatele
Dochy

Dopr (kýnko už nestačí) Kdo tu vymyslel tohle formátování? Já chtěl jen čárou oddělit originál od dodatku a ne ty svouji blbost napsat jako titulek aby to nikdo nepřehlédl… ☹

Nový příspěvek