kurec

Proč v ČR počítáme výplatu za měsíc a zbytek světa to počítá za rok?

Cítí se tak více bohatší? Nebo je to jen kultura?

Nejlepší odpověď
nyjono

Možná to má souvislost s ročním vyúčtováním. Daňové přiznání se také podává 1× ročně.
Je to něco podobného, jako když se někde bere mzda týdně a u nás měsíčně.
A to se v minulosti dávaly i zálohy.
Málokdo umí s penězi hospodařit a rozdělit výdaje na celý měsíc dělá mnohým problémy.

Další odpovědi
zbyndo

Zbytku sveta nie je problém vydeliť túto sumu 12-timi,aby dostali mesačný zárobok, nám nie je problém vynasobiť výplatu 12-timi,pridať prípadne 13-ty plat, aby sme dostali ročný príjem

Pepa25

Otázka je matoucí. Výplata je všude na světě měsíční nebo týdenní (nebo fakticky mezi: záloha + doplatek). Za jaké období se uvádějí přijmy třeba ve statistikách je jen věcí úzu.

aliendrone

Tradice. Za éry komančů se nepodávala daňová přiznání a měsíční výdělek je pro ty s „menším nadáním“ mnohem představitelnější, než roční příjem. A týdenní příjmy, které byly za 1. republiky běžné (v dělnických profesích) prozměnu zase vyžadovaly vyšší účetní aktivitu a přeci bys nechtěl po „kancelářskejch“ (nejen za bolševika, ale venkoncem dodnes), aby makali? ;) :D

mosoj

Co to tady plácáš! Chtěl by jsi brát výplatu jednou za rok? Jakmile bereš výplatu musí se spočítat ať je to za jakékoliv období. Ostatní je jenom otázka násobení či dělení. Navíc mnoho náhrad se vypočítává za poslední tři měsíce. Je to spravedlivější a vůbec proveditelné. Ti co zde mluví o nějaké práci navíc mzdových účetní musí být opravdu makáči! Nicméně jednou za rok se to stejně sečte a ty to podepisuješ. Víš o tom vůbec, nebo nepracuješ? Na př. pro výpočet důchodu se započítávají roční výdělky, které se stejně v konečné fázi výpočtu počítají na den!!