Avatar uživatele
štamgast

Proč trvala stavba Chrámu sv. Víta tak dlouho?

Od roku 930 do roku 1929.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? dudu, johana 56, gagaga, Agneta před 1988 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Podrobnosti najdete v odkazech dole a dalších zdrojích na netu.

Stavba gotické katedrály byla zahájena dne 21. listopadu 1344. První stavitelé, Matyáš z Arrasu a později Petr Parléř, postavili chór s věncem kaplí, Svatováclavskou kapli, Zlatou bránu a spodní část hlavní věže.

Stavbu katedrály přerušily husitské války, po staletí pak chrám zůstal nedokončen, přestože se někteří panovníci pokoušeli pokračovat ve stavbě. Hlavní věž byla završena renesanční helmicí a byla postavena hudební kruchta. Průčelí chrámu bylo provizorně uzavřeno.

"Práce na dokončení katedrály byly náročné. Více již doplní František Kadlec, ředitel Odboru cestovního ruchu Správy Pražského hradu:

V době, kdy se rozhodovalo o dostavbě Svatovítské katedrály, již Pražský hrad dávno nebyl sídlem panovníků. Pokračuje František Kadlec:

„Sídlo českých králů bylo ve Vídni a Pražský hrad hrál úlohu provinčního sídla, kam Vídeňský dvůr zajížděl pouze občas. Posledním panovníkem, který na Pražském hradě trvale sídlil, byl Ferdinand V. Dobrotivý. Ten v roce 1848 abdikoval ve prospěch svého synovce Franze Josefa. Po smrti Ferdinanda V. na Pražském hradě už trvale nikdo nesídlil, což se samozřejmě projevilo na jeho technickém stavu. Pražský hrad byl skutečně opuštěný, v dláždění nádvoří začala prorůstat tráva, prýskala omítka. Málokdo by hledal v Pražském hradě té doby oficiální symbol českého státu a české historie

V roce 1859 zahájila svou činnost tzv. Jednota pro dostavění chrámu svatého Víta, která se zaměřila pod vedením zkušených architektů, především v 1. fázi, na opravu historické části katedrály. V roce 1873 pod vedením architekta Josefa Mockera byl položen základní kámen k dostavbě chrámu svatého Víta.“

Dokončení katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha, jak zní celý název, inicioval v roce 1873 kardinál Bedřich Schwarzenberg. Prvním stavitelem se stal Josef Ondřej Kranner, který vypracoval vlastní návrh na dostavbu chrámu v duchu romantické gotiky. Po něm převzal stavbu architekt Josef Mocker, představitel purismu, a nakonec Kamil Hilbert.

Podle projektu Josefa Ondřeje Krannera a Josefa Mockera byla přistavěna v letech 1873–1929 západní část lodi a průčelí se dvěma osmdesátimetrovými věžemi. "

http://www.rozhlas.cz/…

https://www.hrad.cz/…

https://cs.wikipedia.org/…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

V tu dobu nebyli komouši, že ne?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
VeRe1983

Možná proto, že určité části momentálně postačovaly svému účelu, nesměřovalo se k momentálnímu stavu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

to bylo za feudalismu...chyběl jim Venca Vševěd Neomylný První a kouzelná ruka trhu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Stavba byla přerušena husitskými válkami.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Barbakane, vykašli se už na ty své blbiny a odstěhuj se na Kubu, nebo do Severní Koreje. Tam ti možná za to zaplatí.

před 1988 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost