Avatar uživatele
Zlatý

Jaká je historie letohrádku Hvězda? Proč je spojován s magií?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Málo kdo ale ví, že letohrádek dal zbudovat velmi zamilovaný Ferdinand Tyrolský, druhorozený syn Ferdinanda I., pro svoji vzdělanou a úchvatně krásnou milenku Filipinu Welserovou. Nebyla urozeného původu ač pocházela z velmi bohaté bankéřské rodiny a nemohla tedy dlít na Hradčanech. Snažil se jí tedy toto příkoří vynahradit vzácnou výzdobou letohrádku, mytologickými postavami a alegorickými výjevy. Ona se mu odvděčila láskou a tajným sňatkem na zámku v Březnici roku 1557 a povila mu syny Andrease a Karla. Žila s ním také po mnoho let na hradě Křivoklát. Jejich manželství uznal papež za právoplatné až roku 1576 a jejich synové získali svá práva. Štěstí Filipiny ale netrvalo dlouho, roku 1580 zemřelaLetohrádek, postavený v XVI. stol. uprostřed Císařské obory (ve spodní části složena z původních dubových lesů), byl vystavěn na půdorysu šesticípé Davidovy (Šalamounovy) hvězdy - základ je tak tvořen dvěmi protínajícími se pravoúhlými trojúhelníky v kruhu o poloměru 60 stop. Jednotlivé cípy hvězdy, ale i meziprostory mezi nimi se zaobírají antickým božstvem a postavám mytologie vůbec. Ty daly své jméno i oběžnicím. I každé podlaží je chápáno jako jeden živel - oheň, vzduch, voda a země...

http://www.cestovatel.cz/…

Zdroj: http://www.hrady.cz/index.php? OID=1659

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Základní kámen letohrádku byl položen 27. června 1555 samotným Ferdinandem Tyrolským.
Na výstavbu dohlíželi nejprve architekt Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni Lucchese, po nich pak Hans Tirol a Bonifác Wohlmut.

Ten půdorys hvězdy není jenom nějakým geometrickým obrazcem. Symbolika hvězdy v kultuře té doby byla velice významná a dá se říct magická."
Podle psychotroniků se takové mystické stavby často vyskytují na místech, která byla kdysi využívána ke kultovním účelům. A taková pověst se váže i k místu, kde byla Hvězda postavena.
Na jejím místě rostl kdysi údajně dub a pod ním hořel posvátný oheň. Do ohně se vhazovaly vonné byliny, jejichž dým přinášel věštecké sny. Jednou ročně zde byla i slavnost. Oheň prý zhasl se zvukem prvního křesťanského zvonu. Při položení základního kamene Břevnovského kláštera do dubu uhodil blesk a kousky dřeva pak ještě sloužily jako talismany. Podle jiné verze byl dub normálně pokácen a jeho dřevo posloužilo na krov Břevnovského kláštera. Bohužel se jedná jenom o pověst. Letohrádek Hvězda Historicky doložený je v těchto místech pouze les, jakých jsou v Čechách desítky. Ani samotná stavba nebyla založena jako mystické obydlí, ale z důvodů ryze praktických - rozhodující byl volný prostor a les se zvěří. V nově postaveném letohrádku žila tajná manželka Ferdinanda Tyrolského.

Zdroj: upraveno-http://www.radio.cz/c z/rubrika/cestujeme/letohradek -hvezda

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.