paul1

Proč tolik lidí věří populistům?

Někteří lidé politikům bezvýhradně věří, i když mluví nesmysly. A hodně lidí tuší, že jim politik neříká pravdu, ale i tak
ho obdivují proto, že se jim jeho lhaní líbí, protože politici tím vyjadřují svoji moc. Podobností mezi autoritářskými populistami
na celém světě je tolik, že se jejich chování zdá jako pandemie virusu, který napadá demokracii všude skoro stejným způsobem.
Tato víra lidí v populisty je někdy tak bezbřehá, že lidé musí tušit, že to nebude mít dobré důsledky.

Nejlepší odpověď
Disraeli

  1. Protože na ně přece cílí.
  2. Protože lidi nepoznají/nero­zeznají populismus
  3. Protože psychologie davu, psychologie jednotlivce, oborové a prostě konkrétní skupiny (n které se cílí/vyzývá a ty pak doufají/věři v polepšení si), znalosti politologie jednotlivců/prů­měrných občanů, protože síla propagace, ovlivňování, manipulace a dogmat, zaujatost, subjektivita, předsudky. Na tom volby/demokracie stojí. Věř nebo ne. Populisté jsou všichni (pravice, levice, střed a najdi si, co chceš = populisti snažící se získat přízeň voličů/davů a to většinou za každou cenu). Demokracie tím není prolezlá a opravdu ji nenapadá :D, v tom se pleteš, demokracie na tom zakládá. Ona na tom stojí jako i celé volby i celý jejich princip, získání hlasů prsotřednictvím populismu (nebo prostě jen získání hlásů) a to i za každou cenu (dogamata atd užívají všichni!).

Populismus v negativním a pozitivním světle. Populismus znamená všeobecné dobro pro lid, který prosazuje, jeho největší možný prospěch, zájem. Hájí a prosazuje jeho zájmy nebo se o to snaží (to je reálný/pozitivní populismus). Pro lid jako lidstvo. To je populismus. Negativní populismus je získat přízeň lidu (repsektive voličů) a to za každou cenu. Snaží se odlišit od jiných „elit“, získat podporu dogmaty, propagací, (často planými) sliby, napadáním ostatních, že jsou proti lidem a jinak… V demokracii/re­publice jsou všishcni politici a strany populisté. Někteří víc, někteří míň (to už je spíš otázka úhlu pohledu, komu to tak připadá.. někteří se možná snaží viditelněji „populisovat“ tzn., mají lepší propagaci/propgandu cílenou na lidi, než druzí).

Další odpovědi
Kepler

Když se to tak vezme, tak vlastně každá strana je populistická, jen každá cílí na jinou skupinu lidí. Doopravdy populistická je pak tehdy, když ze svého volebního programu nesplní téměř nic, nebo jen něco málo. Soudný člověk pak dokáže rozeznat, zda jsou vytčené cíle vůbec realizovatelné a takové straně pochopitelně nevěří.

JežíšKristus

Protože většina lidí není příliš chytrých. Absolutní většina lidí ani nezná význam slova populismus, jakkoliv jej klidně i používá.

Ametyst

Protože ne-populisté s lidem nemluví a lid ignorují. Přesněji řečeno pracují jen pro své zájmy a lid to nechají zaplatit.

Cvrčák

Také přemýšlím nad tím, proč lidé slepě věří ANO, SPD, Pirátům nebo KSČM.

Ametyst

S takovými matematiky ve vládě se to bude šetřit!
Petr Fiala v ČT: „Dal bych ministrům úkol ušetřit 6% provozních výdajů, a kdyby se jim to povedlo, tak ušetříme skoro těch 100 miliard“.
A teď učivo ze ZŠ – trojčlenka:

100 mld …6%
x ……….100%

Provozní výdaje ministerstev jsou 1 bilion 667 miliard?