_136

Proč tak dlouho trvá převod z jednoho bankovního účtu na druhý bankovní účet?

Ať je to Komerční banka, Fio Banka, Moneta bank nebo ČSOB, proč tak dlouho trvá převod z jednoho bankovního účtu na druhý bankovní účet?

Odpovědi
quentos

Pokud příjemce a odesílatel neměli stejnou banku, trvával kdysi i tři dny. Dnes je to do druhého dne. Takže nevím, co je podle tebe „dlouho“.
Jinak je to zejména proto, že jedna každá transakce mezi dvěma různými bankami jde nejprve přes ČNB a teprve potom do cílové banky.

dubraro

Přinejmenším ČSOB má službu „okamžitá platba“. Vyzkoušeno dnes, z ČSOB do Fio za 26 minut.

nyjono

Co to je dlouho?
Když převádím kačky z firemního účtu na soukromý, mám je tam za pár minut.
2 různé banky.

Dochy

Bývala obvyklá doba cca 3 dny. Některé banky se snad přímo vyžívaly ve zpožďování plateb. Moderní banky přišly alespoň s okamžitými převody v rámci banky. A zatímco některé „tradiční“ banky odesílaly transakce do klíringového centra až po zavíračce a snad také až po zavíračce si příchozí transakce vyzvedly, modernější banky přišly s tím, že jak odchozí tak příchozí platby budou zpracovávat několikrát denně, takže v případě dvou modernějších bank se mohl standardní převod uskutečnit i v řádu několika hodin. Kdyby totiž ty tradičnější banky pracovaly standardně rychleji, nemohly by pak za příplatek nabízet expresní platby 😉 Kde ještě expresní platba snad neznamenala, že platba odejde ihned, ale že pokud bude příkaz zadán třeba před polednem, platba bude odeslána do klíringu ještě ten den před zavíračkou (ostatní platby až po zavíračce, takže se efektivně začnou v ČNB zpracovávat až následující den)

a mám pocit, že je to ještě pozůstatek z dob, kdy se transakce posílaly poštovními holuby… V době bez internetu nebylo jednoduché příkazy správně zpracovat a doručit. A proč měnit něco, co funguje a vynáší?

Mimochodem: Pokud jsem správně vysledoval zpracování příkazu (pár let zpátky, před „okamžitými platbami):
den 1, 17:00 odeslán příkaz. Banka má dávno po účetní zavíračce, příkaz čeká
den 2, 8–16 "zpracování bankou“
den 2, 16 a něco odeslání dávky do ČNB. ČNB má po zavíračce, příkaz čeká
den 3, 8–16 příkaz zpracováván v ČNB. Tady nevím jak rychle to ČNB uměla, nicméně věřím tomu, že to ČNB zvládla během několika málo hodin. Nicméně je dost možné, že cílová banka vyvedla dávku třeba brzo ráno nebo předchozí den večer, takže teď bude příkaz zas čekat na vyzvednutí…

Pepa25

Mezibankovní převod v současné době v ČR trvá několik sekund (u okamžité platby) až „do konce následujícího pracovního dne po přijetí platebního příkazu“ (maximální lhůta podle zákona) – záleží, jakým způsobem byl příkaz předán, v jaké bance a jaká je banka příjemce.