Anikitos

Proč státy zveřejňují velikost svých armád?

Počty vojáků, letadel ,lodí aj. techniky, které lze snadno dohledat i na Wikipedii…
Někteří mívají i každoroční (veřejnou) přehlídku—výstavu armády.

V historii byla jedna z priorit vojska nezveřejňovat velikost své armády (svým nepřátelům nebo potenciálním nepřátelům) nebo alespoň udat zcela mylné počty na oklamání nepřátel. Zkrátka bylo výhodou vojska, když ostatní neměli přehled o její velikosti.

Chápu, že ty armádní přehlídky, které jsou i mezinárodně přístupné, fungují jako zastrašení, ale na druhou stranu zase o nich všichni vše vědí.

Jsou ty dnešní počty mylné, např. armáda Ruska, USA, Číny,…? Udávají falešné počty?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… i v dobách středověku existovali špióni, takže protivníci o sobě věděli vše … dnes už přišli na to, že zamlžování nepomáhá, tak se raději rovnou chlubí … taky proto, aby ukázali daňovým poplatníkům, kam že jejich peníze jdou … je to sice staršího data, ale pro inspiraci stačí: https://vlast­.cz/ceska-armada-se-umistila-v-zebricku-35-nejmocnejsich-armad/ … zastrašování souhlasím, ale to by se to nesmělo týkat například naší přehlídky, to byla fraška (mám na mysli novodobou) …

Další odpovědi
Kepler

Protože nemá smysl to tajit. Potenciální nepřítel o armádách cizích států ví možná víc, než důstojníci kteří nejsou součástí generálního štábu.