Jack 12323

Proč stále existuje komunistická strana v ČR (KSČM), neměla se po revoluci (1989) zrušit?

Nejlepší odpověď
Funna

ale ona v podstatě formálně zanikla, protože dřív to bylo KSČ…její místo nahradila „inovovaná“ strana KSČM…a kdyby byla zrušená úplně, vznilla by nějaká jiná (např. Češti a moravstí komunisté – název jsem si samozřejmě vymyslela) stejně, jako další jiné strany a hnutí po revoluci…na Slovensku se z nich stalo SDL a nikoho to zjevně netrápí…

Další odpovědi
anonym

Ono by zřejmě bylo možné zakázat plošně komunistickou ideologii, ale ono je to v podstatě jedno. Ti lidé jen převlečou kabáty, pojmenují svou ideologii jinak (třeba rudý socialismus) a budou dál ve vládě hájit úplně stejná stanoviska jako staří komunisti před revolucí. Efektivně to tedy zakázat ani moc nejde.

Navíc se tehdy ve vlně nemístného optimismu předpokládalo, že lidé jsou moudří a volit je prostě nebudou (což se začalo teď konečně, po 30 letech začíná konečně projevovat na jejich volebním propadu, přesto že tedy disciplína starých voličů, kterým se za komunismu dařilo byla rozhodně vytrvalá a dlouho je dokázala držet ve sněmovně). O příštích volbách se možná dočkáme i jejich úplného vypadnutí ze sněmovny. Byla by to třicet let po revoluci určitě příjemná tečka, za celou tou lapálií, viz odhady: https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/pruzkum-volby-kscm-komuniste-ano-pirati-poslanecka-snemovna_190908123­0_dok

led

Jednoducho, ak štát mal aspoň navonok vyvolávať vo verejnosti a v zahraničí pocit skutočného demokratického štátu nemohol zakázať politickú stranu ako celok, v ktorej sa združovali ľudia majúci politické názory, ktoré neboli v rozpore s vtedajšou demokraciou. Iné by bolo, ak by sa KSČ otvorene postavila proti „ponovembrovému“ štátnemu zriadeniu a tým by naplnila podstatu trestného činu v zmysle zákona. Ale tak sa nestalo.
Môžte mať akékoľvek názory na ktorúkoľvek politickú stranu, ale pokiaľ jej činnosť nie je v rozpore so štátnym právom, nemožno ju zakázať.

dubraro

Měla. Ale teď už s tím nic nenaděláme. Navíc tito „starokomunisté“ už nejsou nijak nebezpeční, mnozí dokonce odvádějí užitečnou práci v komunální a každodenní politice. Skutečné nebezpečí představují komunisté noví, mladí, nekompromisní, přelakovaní na zeleno nebo na černo.

Kryšpín

Nýní máme asi 40 tisíc rudochů, když to znásobím tak jejich rod. příslušníci jsou pravděpodobně také rudí odhadem 150 tisíc. V roce 1989 do dne bojovného řinčení dozickými klíči bylo 1,7 milionů komunistů a část těchto / překabátníků / začala podnikat / budovat kapitalismus /, dále zahodila rudou knížku vstoupila do jiných stran a mají jiné vážné funkce nemají stud a nestydí za věrnost Sovětskému svazu. Proto dle mého odhadu komunista, který nezahodil rudou knížku a nemá názor jak jedna jejich dáma u rudochů anebo odborník na rok 1968 škodí daleko méně, než někteří lupínkové v jiných stranách a ptactvu.