Avatar uživatele
Kelt

Proč si jména a vlastnosti trochu odporují?

Lidé dostali příjmení podle charakteristických rysů, povolání atd., např. Kovář, Nový, Novotný. Ale dnes se někdo jmenuje Kovář a neumí vzít kladivo do ruky, Pospíšil je pomalý, Malá je vyšší než já, Nagy (velký) je malý a tak bych mohl pokračovat. Charakteristické rysy by měly zůstat zachovány. Znáte další příklady? Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2064 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Užívat příjmení uzákonila Marie Terezie, i když vznikla dříve. Navíc některá povolání zanikají, takže se v nich nemohou uplatnit. Jiná příjmení vznikala podle vzhledu - nomen omen - např. Tučný, Zubatý atd.

Když byl někdo před 300 lety kovář povoláním, měl i stejné příjmení, to neznamená, že současný potomek bude pracovat jako kovář. Přece se potomci ženili, vdávali, takže geny se míchaly atd.

Copak se vždy dědí povolání z otce na syna? Musí mít potomek velké zuby? Příjmení odkazují na minulost, i když některá se hodí i na současnost ...

Loukota - je učitel, nedělá loukotě do dřevěných kol; Poruba nemusí žít na pasece; Tesař - učitel; Holub - technik - ale že by se naparoval jako pták holub, není pravda. Ani nechová holuby. Malý je velký - existuje přece tzv. sekulární trend atd.
--
Podívejte se omen nomen, kdy vazba příjmení a povolání existuje, ale nemusí souviset s plvodním významem příjmení na rozdíl od minulosti.

Zubatá může být zubní lékařka, Štětka - malíř pokojů , Balík - pracuje na poště atd.

http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

..protože se dědí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

tomu se říká nomen omen...měli jsme na VŠ prof.Zlého, znal jsem hajného Lišku, pekaře Buchtu a ředitele ornitologické stanice Sokola, gynekologa doc.MUDr.Šuka
a velitele naší roty na ZVS kapitána Kapitána

Upravil/a: lexx

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Nebude to mezigeneračním vývojem? Když si Malý vezme někoho vyššího, jeho potomek už malý být nemusí...

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Co takhle Chleborád, ten má určitě chleba rád. Nebo Holomek, myslíš, že nezlobí? A takových příjmení je neúrekom.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lota

A co když někomu jméno sedí a vdá se? Malá je malá, ale vezme si Dlouhého...:-) V příjmení bych význam nehledala, tam je to spíš o rodině, ale u jména to může být zajímavější, např. Štěpánka (má zítra svátek) - vítězka, ověnčená (http://svatky.centrum.cz/…, vybavuji si Štěpánku Hilgertovou a vlastně každá Štěpánka může být v něčem vítězka - pro své rodiče, kteří ji dali jméno.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost