Drap

Proč se zapomíná na Mnichov?

Včera bylo výročí podepsání pro nás ne příliš výhodné dohody spojenci v Mnichově. Nesleduji intenzivně televizi, kolem 21. srpna jsem viděl 14 dní předem i potom spoustu pořadů a diskuzí na to téma. Co se Mnichova týká, narazil jsem jen na nějaký ne dlouhý dokument na ČT2. Je dobře, že se zapomíná na to, jak se k nám kdo zachoval, nebo si snad vládnoucí elita přeje, abychom to vymazali z paměti? Nebo je snad jiný důvod?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží, jak kdo – spíš ti mladí. Na ČT 1 už třetí den toto neblahé výročí připomínají.

Naposled jsem slyšela dnes ráno. Dokonce jsem se dnes dověděla to, co jsem neznala.

Něco jsem zaslechla v ČRo, probíhají výstavy, na netu se objevují žvanilové … Jenže historie se vymazat nedá …

Rok patří také k „osmičce“, které jsou letos aktuální.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… no, jde o to, že tehdy nás zradili nynější spojenci, takže to jaksi nejni košér jim připomínat jejich chyby, o to více je potřeba připomínat chyby jiných (21.srpen), ale opět nynější spojence raději vynechat, čímž se mediální masáží totálně změní dějiny … no, je tu určitá paralela s jistou dobou totalitní, ale to bude asi jen náhoda, že všichni tvrdí/tvrdili, že cenzura neexistuje a přitom v novinách jsou jen ty režimu vhodné … pročpak asi zrušili slavíka ??? loni špatně počítali hlasy, aby Ortel nezískal prvenství, letos jej pro jistotu zrušili úplně, pamatuje někdo, že by se toto stalo v minulosti ??? …

… to já pro změnu narazil na článek (už nevím, kde, nebudu vyhledávat), kde se dlouze psalo o tom, jak vlastně byla pro nás Mnichovská dohoda výhodná, že nebejt jí, tak jsme se pustili do války s Německem (které bychom sice natolik oslabili, že by další výpad Německa vůči jiným státům byl prakticky nemožný), ale z naší země by se stala „spálená země“ … vše je možné … a ne vše je vhodné si připomínat …

… použiju citaci své vlastní odpovědi v otázce (https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byla-dnes-pamatka-obeti-roku-1968-pred-rozhlasem-pospinena-a-zneuctena ): "… jsem zvědavej, jestli za měsíc, kdy bude osmdesátý výročí mnichovský zrady ( https://cs.wi­kipedia.org/… ), budou plné stránky toho, jak nás spojenci zradili >>> ne, to už se nikomu nebude hodit do krámu !!! " … jak je vidět, na má slova došlo (tak ono to nebylo tak těžký odhadnout, to se přiznám) …

Kepler

Nemám pocit, že by se na Mnichov zapomínalo, stále to zůstává jednou z nejtěžších křivd, které byly na čs. národech spáchány. V TV na to téma bylo dost pořadů, i když možná ne tolik jako na téma roku 68. Ale přece jenom je to stará historie. Ať by se dohoda podepsala nebo ne, výsledek by byl stejný.

anonym

Nezapomíná se na něj, ale není to aktuální téma, které by politici mohli využít.

Edison

No nevim… Spíš to dnešní mladé vůbec nezajímá… Jako spousta jiných věcí z naší minulosti, která nás utvářela.

ivzez

Na Mnichov se nezapomíná.

Podle mne je rozdíl v několika věcech.

O Mnichovu víme hodně, myslím, že není moc pravděpodobné,
že by se ještě objevily nějaké dosud úplně neznámé informace.
Také již nežije tolik pamětníků, pro které byl Mnichov stejně palčivý
jako pro nás okupace v roce 1968.

I o roce 1968 víme poměrně dost, ale podle mne jsou v archivech
(hlavně v Moskvě, ale asi i jinde) materiály, které zatím neznáme.

Od věci není ani postřeh Mc Merkuriona, že „se nehodí dnešním
spojencům připomínat někdejší zradu“.
(Odhadovala jsem to stejně, opravdu to nebylo nijak těžké.)

Nedávno jsem četla článek, který vysvětloval, že nás Anglie
a Francie vlastně nezradily, protože »území obývaná převážně
Němci byla k ČR připojena jenom „dočasně“«…
(Jestli ten článek najdu, vrátím se doplnit odkaz.)

Emefej

Zejména se zapomíná na tento výrok soudruha Václava Kopeckého, který zazněl na 6. sjezdu KSČ:

„My, čeští komunisté, prohlašujeme, že budeme hájit a prosazovat právo na sebeurčení až do odtržení od českého imperializmu pro utlačované části německého národa až k posledním důsledkům. Dále prohlašujeme, že stejnou rozhodností budeme chránit a prosazovat, aby se všechny části německého národa sjednotili v jednom státě!“

Jako by promluvil soudruh Henlein.

Zdroj: https://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/komuniste-souhlasili-s-odtrzenim-sudet_431487.html

Edison

Přátelé, to že informace jsou na nách poměrně chrleny ještě neznamená, že dnešní mladí je přijímají. Dyk je to samej fejsbůk… špunty v uších, ale přečíst si noviny, kouknout na bednu, poslechnout rádio… Ty průzkumy znalostí naší minulosti to naznačují celkem jasně.

https://www.go­ogle.cz/search?num=100&l­r=lang_cs&new­window=1&biw=14­34&bih=761&si­te=webhp&tbs=lr%3A­lang_1cs&q=pr%C­5%AFzkum%20zna­lost%C3%AD%20his­torie%20%C4%8CR&­=&=&oq=&gs_l=

Edison

… a o tom dost slušně svědčí i mnoho otázek tady (neschopnost vyhledat si informace, pak s nimi smysluplně pracovat). V jednom z víkendových disksních pořadů se na toto téma mluvilo. Dnešní mladí jsou velmi snadno manipulovatelní. Právě díky správnému cílení informací a tomu, co jsem napsal.

Edison

A věřte, že jsou uskupení, kterým toto velmi… velmi vyhovuje.

ivzez

Nejenže jim to vyhovuje, ona se na tom i výrazně podílejí.