Georgo2010

Proč se vlastně datuje rok od 0 n.l.? Co se stalo tak převratného pro vynulování letopočtu?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Rok nula nikdy nebyl,náš začal rokem jedna od narození Krista a ostatní jsou letopočty před Kristem.
Tady taky něco málo:
http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­123&q=rok+0&sa=Vyh­ledat#1046

Další odpovědi
Terisek

Narození Ježíše Krista

Tata

Proboha nepředstavujte si že někde v Izraeli se na poušti sešlo několik mudrců a ty rozhodli, že odedneška se bude počítat rok 1. K tomuto rozhodnutí doškou skoro 1000 let po narození krista. Důvodem bylo sjednotit v celé evropě kalendář a narození krysta bylo vybráno jako nejvýznamější událost pro lidstvo. Tento proces sjednocování kalendáře byl dlouhodobý a jeho dozvuky se projevily ještě v minulém století. Vspomeňme kdy se slavila velká říjnová revoluce, no samozřejmě že 7. listopadu. Ještě dodatek rok 0 není, nula může byt bod, nikoli časový úsek. Byl tedy určen bod nula, půlnoc mezi roky 1 p.n.l a 1 n.l.. Potom se už začal odvíjet ro 1.

Berušinka

Má jmenovkyně mě předběhla =D

žolik

Rok 0 nikdy nebyl je to pouze narození ježiše krista.

Zdroj: žolík

arygnoc

ani ježíš kristus se nenarodil v roku 0 (rok 0 prostě není, je rok 1, ten předcházejíci byl rok –1, neboli před kristem, tedy 31. 12. –1 a potom nasleduje 1. 1. 1) ale roku –1. V roku 1 mu byl 1 rok, v roku 33 33 let.

Je to sice paradox, ale kristus se narodil v roku před narozením krista.

moment

Rok nula našeho letopočtu opravdu není. Tento problém se dá vysvětlit tak zvaným „lidským faktorem“. Prostě se stala chyba. Podstatu vaší otázku však, doufám, že správně, vnímám v tom, co se stalo tak výjimečného, že s lidé rozhodli začít počítat jakýsi nový děj, novou historii. Dá se, zjednodušeně říci, že došlo k víře, pro někoho dokonce k poznání, že smrti člověka vlastně jeho existence nekončí. Pokud je tohle pravda a mnozí lidé věří že je, pak je to takový zvrat v pochopení bytí, že to stojí i za nastolení nového počítání věku.A k tomu právě tenkrát došlo, i když si to lidstvo uvědomilo až později a nové počítáni věků bylo zavedeno se zpětnou platnosti, k předpokládanému narození Ježíše z Nazareta. Záměrně neodpovídám zřetelněji, aby se případní zájemci mohli poučit sami četbou bible a související literatury.