df

Proč se v modlitbě užívá množné číslo?

…chleb ve zdejším, dej nám i dnes…odpusť nám… jako i my…neuveď nás…

Proč to není odpusť mi moje hříchy, chléb ve zdejším dej mi i dnes…neuveď mě atakdále

Děkuji za hodnotné odpovědi

Nejlepší odpověď
Justin1

To je asi proto, že se člověk modlí za sebe i za své bližní.

Další odpovědi
marci1

V křesťanské modlitbě nikdo neprosí o chléb pro sebe: chléb můj vezdejší dej mi dnes. Nikoli, nýbrž: chléb náš dej nám, všem chudým světa.
V dialogu s Bohem není prostor na individualismus. Nevystavují se na odiv problémy, jako kdybych na světě byl pouze já. K Bohu nestoupá modlitba, která by nebyla modlitbou společenství bratří a sester, nás. Jsme ve společenství, jsme bratři a sestry, jsme lid, který se modlí, „my“. 🙂
https://www.pas­torace.cz/tex­ty/knihovna/ot­ce-nas

Alesh

Tak odříkává se skupinově v kostele, ne?

Roman71

Tohle je vzorová modlitba, kterou učil své následovníky Ježíš Kristus. Samozřejmě nechtěl, aby byla mechanicky opakována, ale aby naučila modlící se, jaké jsou pro křesťana závazné priority.

Osobní modlitby v množném čísle nevyslovuji, pokud se nemodlím sám za sebe 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

Příspěvek smazán administrátorem.

df

elkon: Já jsem tvojí odpověď nenahlásil

df

Když je tvoje odpověď "nevím, tak to je zbytečné odpovidat. K čemu to je?

df

Alesh: tak je psáno v Bibli

Alesh

df: A pointa? To je snad jasný, ne?

df

Alesh: a to se myslíme jen v kostele?

PepasAvalonu

je to psano za lidi (jako celek), nikoli za jednotlivce.