kurec

Proč se v ČR tolik krade?

Je jedno kde a co ale jde to vidět všude – peníze, auta, pojistné podvody atd… Kde se tady vzala ta kultura?

Nejlepší odpověď
zjentek

Čechovi stačí vykopat díru pod vlasními schody a on do ní bude padat na držku ráno co ráno, třeba jjeden celý lidský život. Vysvětlím v závěru, ale… Zloděje prý dělá příležitost, protože zlodějina jde ruku v ruce s možnostmi. Například míra, s jakou se krade v EU, nebyla za komunismu vůbec myslitelná. Za tohoto režimu bylo nejvíc, když si člověk krádeží přišel na pytel zrní v JZD, kanystr nafty v NHKG či flákotu roštěnky v Budoucnosti. Taky to jistě mrzelo, ale dodnes netuším koho. Rozhodně ne občana. Jenže pak přijel Vašík pašík v mercedesu, spartou v držce a krádeže začaly být hódně bolestivé a hlavně na denním pořádku a ač Vašík vzešel z prostého lidu a na oplátku byl lidu-velikým-milem, rozkrádání, které následovalo, paradoxně nejvíce odnášeli právě prostí občané, kteří si s ním dávali přátelskou startku na fesťáku v Trutnově a ač festival padl na hubu (dnes by si nevydělal ani na elektřinu), zbylý odkaz zde po sobě pašík zanechal až dodnes. Tolik k otázce, kde se tady vzala ta kultura. Tedy nám po něm zůstalo toto + ještě Dagmara. A taky hodně těch, kteří by si s Vašíkem dali opět i dnes do nosu + DOBRÉ TRÁVY. Tolik k tomu dennímu padání na tlamu po ránu. Howgh pašíku, ať je ti lehká zem!

Další odpovědi
marci1

Proč? Morálka a dobré vychování jaksi „pokulhávají“. Kdysi kradli jen zloději, dnes kradou i „slušní“ lidé.
Nebát se a nekrást! Dnes kradou především ti, kdož se nebojí. A my bychom si měli položit otázku, proč se nemusejí bát. ☹

Filip84

Wlastenz, národní obrození & romantismus, takže, ty představy o holubičím slovanském vs tyranském germánském národu, o chaloupkách a kyselu atp., jsou Morozko, a o Budulínkovi. Nicméně to tak je.

Do toho Protektorát a bývalý régime. Za Protektorátu se muselo, alespoň nějak, šmelit. Za „komunistů“, ale přesně za státního kapitalismu, že, ani ne, ani nemuselo, ovšem pak jsi čekal na plášť na Favorita 1.5 roku. A nejezdil! Takže, muselo.

Vytvořila se šedá sociální síť: řezník donesl játra a panenku a chef elektry mu schoval barevný televisor „pod pult“. Chef elektry ta játra a panenku ale nejedl, ne, dal je jako „všimné“ opraváři trubek a odpadů, aby si všiml, že ten jejich ucpaný odpad a kapající kohoutek jsou opravdu důležité a musí se opravit přednostně. A opravář trubek a odpadů ta játra a panenku taky nejedl, dal je jako „všimné“, aby si lékař všiml, že má jeho manželce odoperovat appendix z řádnou péčí. A tak pořád dokola. 🙂

To je jedna stránka věci. Druhá je, že za Husáka se lidi měli jako dobře živení brojleři: státní byt stál Kčs 200.00, zhruba, družstevní Kčs 400.00, měsíčně. Výplata, čistého Kčs 2,500.00 – Kčs 3,000.00, ženská tak Kčs 2,000.00 – Kčs 2,500.00, zhruba. Tak si to spočítej. Vlakem si projel za desítky korun celý stát (pásmo 1,101 – 1,200 km stálo Kčs 100.00). Chleba, máslo, mouka, prostě základní potraviny, byly dotované. Měl jsi vkladní knížku u státní spořitelny (protože státní kapitalismus, tak jediná, státní, spořitelna!), a k tomu jsi mohl mít i účet, představ si to!: sporožiro. To soudruzi odkopírovali od soudruhů z DDR a mohl jsi tím provádět i bezhotovostní transakce. Stejně jsi to k ničemu nepotřeboval: těch pět padesát za vodu a deset za elektřinu jsi zaplatil prostřednictvím SI­PO.

Chtěl jsi spotřebitelský úvěr, třeba na pračku, chladničku nebo auto? Mohl jsi mít, ale jedině od státní spořitelny. A ta Tě rozhodně nepředlužila! Však jsi ty peníze ani neuviděl: to jsi si musel všecko oběhat, pak jsi dostal blanket, ten jsi donesl do obchodu, tam ho vyplnili, dali Ti tu pračku, chladničku, nebo třeba auto, státní spořitelna jim peníze převedla z účtu na účet, a Ty jsi je pak splácel tak, že se Ti strhávaly přímo z výplaty! 🙂

Prostě, ten život byl, na jedné straně, neskutečně jednoduchý: každý měl práci, i když v ní třeba nic nedělal, někdo v ní ani moc nebyl. Každý měl plat (krom družstevníků a zaměstnanců družstev), protože byl každý státní zaměstnanec. Na druhé straně byl neskutečně šedý, průměrný (egalitářství, no), neměl jsi moc šanci se někam posunout. Nikdo to po Tobě nejen nechtěl, ale ani Ti to neumožnil: všecko bylo naplánováno, když toho prodáš / vyrobíš moc, bude průser, dělej, co se po Tobě chce. Tak v osmdesátkách, logicky, pomalu klesala porodnost. Pomalu, ale jistě.

Ta představa, že se všecko musí obejít, že normální postupy nefungují pro nás, je z části pravdivá, protože tak uvažuje i government, politici, tak je tak spousta věcí nastavena. Z části je to opravdu zvyk: za Rakouska se to dalo pochopit, že jako okrádali cizí mocnost. Dneska se to nedá pochopit, protože okrádají sami sebe. Ale tak to, prostě, je. 🙂

paul1

Myslím, že to začalo prvými vládami a to i na Slovensku. Privatizace – začala nevinně, ale potom (a s tím se asi i počítalo) se toho chytili minulí mocipáni a už to fičelo. Tam bude asi počátek všeho zla a úpadku morálky.

terry

Hodně příležitostí a nízké tresty.

df

Protože se za krádež nesekají ruce, jak někde. A právník tě ze všeho vyseká, když mažeš. Místo slova krádež vymyslí jiná slova, která člověku vyzní tak nevinně

Ametyst

Úpadek morálky.
Když jsem se pohoršila nad tím, že cikáni v Maďarsku ukradnou auto, a ani policii nezajímá, jestli je pojištěné, a kým, bylo mi řečeno: „Jsou to chudáci, musíme s nima soucítit.“ No, pěkně děkuju. Pokud je většinová společnost tak blbá, že ustupuje svinstvu, a ignoruje zákon, nemůže se divit výsledkům.