Avatar uživatele

Proč se už neříká při společné práci hej rup?

Hodně roků není slyšet synergická pomůcka při posouvání nebo zvedání těžkého břemene. Je to snad kolektivní roztříštěností, nebo vědomím každý sám za sebe? Člověk se bez héj rup víc nadře.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Od doby vzniku písně s těmito slovy a stejnojmenného filmu ulynulo hodně vody. Situace se změnila. Takže slova zřejmě nejsou aktuální. Těžko říct, některé výrazy zapadnou, jiné se objeví atd.

Možná kvůli tomu, že se tímto výrazem udával rytmus při společné práci a jiné společné činnosti, takže se slova za socialismu zprofanovala..
Soudruzi vzali každý za jedno kovové ucho kufr, hej rup a ven ze dveří. Tam je továren dosť, práce hojnosť, — o výdělek tedy hej není nouze. Hej rup.

Druhá možnost - Hej rup! je česká sociální komedie Martina (Maca) Friče z roku 1934. Film ukazuje těžký úděl nezaměstnaných (Jan Werich a Jiří Voskovec), kteří si dali hlavy dohromady a založili mlékárenské družstvo a dařilo se jim dobře. Byla aktuální v jiné době, v jiné společnosti, za jiných okolností ...

Nemít chleba, nemít práci,
živořit jak darebáci,
to přec nikam nevede.
Sám si nikdo neví rady,
dejme hlavy dohromady,
snad se nám to povede.

Hej rup, chceme práci ...


Doplňuji:
Reagovala jsem na slova, že "Je to snad kolektivní roztříštěností, nebo vědomím každý sám za sebe?" Ano. Toto povzbuzení se týkalo společné práce v dělnickém kolektivu v továrnách za 1. republiky, později i za socialismu, jak jsem uvedla v příkladech. Dnes každý pracuje sám za sebe, nikoliv pro blaho socialismu.

Takže v tomto smyslu se Hej rup neužívá, není aktuální, ale docela nezanikllo, třeba v soukromí, nebo i při dalších aktivitách.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Hej rup! sa používa pri synchronizácii silových výkonov - ťahaní... toto slovné spojenie pomáha dýchaniu a pľúcam pri napnutí svalov a ich následnej akcii. Hej (príprava, napnutie) rup! (trh, ťah)
Používa sa aj v súčasnosti.
A je to!


Avatar uživatele

Není pravda, že se to už neříká. Minulý týden, při práci v lese, párkrát tato slova padla, a používám je docela často.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad když. Zřejmě se někde tato slova užívají, takže jsem regovala v souladu s Vaší zkušeností, i když jsem spíš myslela při společné práci v podniku, nikoliv v soukromí.

Avatar uživatele

anonym

Děkuji. Jako by se pracanti báli udělovat rytmus a tím pozbyli sílu..

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4946
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2677
Zlatý briketka10 2418
Zlatý annas 2075
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.