Justin1

Proč se u nás neujalo placení šekem?

Třeba ve Francii je běžné, že člověk k bankovnímu účtu dostane šekovou knížku, může zaplatit šekem v obchodě, kde mají tiskárnu, která na šek vytiskne příjemce platby a částku, aby už zbývalo šek jenom podepsat, šeky se používají i jako vratná záloha a posílají se poštou spolu s objednávkou nebo s přihláškou na něco placeného.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Protože za bolševika to nebylo potřeba a když jsme začali budovat potratovou verzi kapitalismu, tak již elektronické bankovnictví bylo natolik vyspělé (kreditky), že šeky coby přežitek minulosti nebyly potřeba. Já osobně šekovku pamatuji z devadesátých let, vlastnil jsem a prakticky nepoužíval.
Je to administrativně komplikované, neohrabané atd. (už ti někdy zaplatili nekrytým šekem?), v porovnání s dnešními možnostmi placením pomocí mobilu, hodinek a víbůhčeho (včetně NFC a propojení na účetnictví) jsou šeky zkrátka nesmysl. :)

Další odpovědi
Arne1

aliendrone se samozřejmě mýlí. Ještě za bolševika jsem měl ke sporožirovému účtu šekovou knížečku pro nenadálá vydání. Dokonce jsem tím šekem několikrát platil. Ale to bylo v dobách, kdy ještě nebyly platební karty, dnes by to byla otrava v obchodě vypisovat šek místo jednoduchého přiložení karty.

zjentek

Aliene, třeba amíci jsou bez šekových knížek VYŘÍZENÍ! (;

Dochy

Amíci by byli vyřízený prakticky bez čehokoli na co jsou zvyklí. Ale zatím jsem tady neviděl žádného, který by tu s platební kartou měl potíže. Na druhou stranu v US ještě nedávno byli běžné karetní platby „žehličkou“ – tj. žádný elektronický terminál, embosovaná karta se „žehličkou“ otiskne na šek a ten pak obchodník pošle do banky k proplacení. Poslední dobou už dostávám snad jen embosované karty, ale ještě jsem to nikde nevyužil.