Avatar uživatele
Justin1

Proč se u nás neujalo placení šekem?

Třeba ve Francii je běžné, že člověk k bankovnímu účtu dostane šekovou knížku, může zaplatit šekem v obchodě, kde mají tiskárnu, která na šek vytiskne příjemce platby a částku, aby už zbývalo šek jenom podepsat, šeky se používají i jako vratná záloha a posílají se poštou spolu s objednávkou nebo s přihláškou na něco placeného.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? zjentek, aliendrone před 1409 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Protože za bolševika to nebylo potřeba a když jsme začali budovat potratovou verzi kapitalismu, tak již elektronické bankovnictví bylo natolik vyspělé (kreditky), že šeky coby přežitek minulosti nebyly potřeba. Já osobně šekovku pamatuji z devadesátých let, vlastnil jsem a prakticky nepoužíval.
Je to administrativně komplikované, neohrabané atd. (už ti někdy zaplatili nekrytým šekem?), v porovnání s dnešními možnostmi placením pomocí mobilu, hodinek a víbůhčeho (včetně NFC a propojení na účetnictví) jsou šeky zkrátka nesmysl. :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Arne1

aliendrone se samozřejmě mýlí. Ještě za bolševika jsem měl ke sporožirovému účtu šekovou knížečku pro nenadálá vydání. Dokonce jsem tím šekem několikrát platil. Ale to bylo v dobách, kdy ještě nebyly platební karty, dnes by to byla otrava v obchodě vypisovat šek místo jednoduchého přiložení karty.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Aliene, třeba amíci jsou bez šekových knížek VYŘÍZENÍ! (;

před 1409 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Amíci by byli vyřízený prakticky bez čehokoli na co jsou zvyklí. Ale zatím jsem tady neviděl žádného, který by tu s platební kartou měl potíže. Na druhou stranu v US ještě nedávno byli běžné karetní platby „žehličkou“ – tj. žádný elektronický terminál, embosovaná karta se „žehličkou“ otiskne na šek a ten pak obchodník pošle do banky k proplacení. Poslední dobou už dostávám snad jen embosované karty, ale ještě jsem to nikde nevyužil.

před 1409 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek