hapiky

Proč se téměř výhradně píše a říká Mexiko, když oficiální název je Spojené státy Mexické?

Mexiko má 31 fed.států.

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, Název země není ve skutečnosti Mexiko, alespoň ne oficiálně. Po získání nezávislosti na Španělsku v roce 1821 se Mexiko oficiálně stalo „Spojenými státy mexickými“.

Souvisí to s historií.

Mexiko byl původní název, později vznikly Spojené státy oficiálně, neoficiálně stále Mexico. Usiluje se o návrat původního názvu Mexiko.

"Španělé nazývali Mexiko „ Nové Španělsko “ a jeho hlavním městem bylo Mexico City, které se plynule přizpůsobilo tomuto jménu, když v roce 1585 vyhlásilo hlavní město La Ciudad de Mexico (Mexico City). V té době Španělé označovali toto hlavní město pouze jako Mexiko ( zbytek kolonie známý jako Nové Španělsko) a až po nezávislosti Mexika od Španělska se název Mexiko stal trvalým titulem pro celou zemi nové republiky.

"Americké hnutí za nezávislost inspirovalo mexické vůdce té doby a protože Mexiko bylo ve skutečnosti také územím složeným ze států, nový název se neujal a stal se oficiálním v roce 1824. Dnes je Mexiko oficiálně Federací mexických států, která je takto pojmenována podle ústavy z roku 1824, rozhodnutí, které současná mexická ústava potvrdila v roce 1917.

Mexiko získalo nezávislost na Španělsku v roce 1821. Agustín de Iturbide byl oficiálně prohlášen prvním mexickým císařem a od té chvíle byla země oficiálně známá jako Mexiko nebo Mexická říše. První mexická říše trvala jen krátké přechodné období, během něhož se Mexiko stalo nezávislou republikou.

Realita je však taková, že oficiální název používají pouze mexičtí úředníci, kteří se zabývají diplomatickým protokolem a úředními dokumenty týkajícími se mezinárodních vztahů. Pro zbytek Mexičanů – a pro svět – je země jednoduše známá jako Mexiko:

Už dlouho se uvažuje o změnu názvu na Mexiko

„Mexiko“ je slovo, které Aztékové poprvé použili ve svém původním nahuatlovském jazyce. Domorodý kmen založil město zvané Tenochtitlan v údolí, které nyní obývá moderní Mexico City. Toto původní město dobyli Španělé v roce 1521.

https://editi­on.cnn.com/2012/11­/22/world/ame­ricas/mexico-name-change/index.html

https://thecul­turetrip.com/nor­th-america/mexico/ar­ticles/the-untold-story-behind-how-mexico-got-its-name/

Z historie vyplývá, že Mexičané používají původní název země, k němuž se chtějí vrátit.

Takže je to jinak než u ČR – původní význam, Česko – zkráceně.

Další odpovědi
Kepler

Je to neformální název, stejně jako USA je Amerika a Česká republika Česko. Prostě je to kratší.

led

Je to podobné, ako keď sa hovorí Česko a nie Česká republika.
Keď sa povie Praha rozhodla, tiež to nerozhodlo mesto Praha ale buď predstatelia mesta Praha, alebo ústredné orgány sídliace v Prahe.

Názov štátu Mexiko, pochádza z názvu prvého španieslkého mesta Mexiko na území hlavného mesta porazenej ríše Aztékov Tenotitchlanu. Postupne ako sa moc španielov rozširovala, rozširovala sa aj právomoc mesta Mexiko v Strednej Amerike a v Španielsku bolo toto územie známe pod pomenovaním Mexiko.
ďalej si už najdite v dejepise Strednej Ameriky, alebo na internete.

Reganois

Dobrý postřeh. Mexiko je jen zkrácený výraz, neboť jde o Spojené státy mexické. Je to podobné jako říkat „USA“ nebo „Německo“.

Pepa25

Ze stejného důvodu, proč se moc často nepoužívá oficiální název Spolková republika Německo (to je také federace).

da ny

V běžné řeči není třeba užívat plný název.
Proč: Ze stejného důvodu, proč říkáme Polsko a je to Polská republika (Rzeczpospolita Polska)).
Proč se říká Česko a jde o Českou republiku, Proč se říká Německo a plný název je Spolková republika Německo (Bundesrepublik Deutschland).

AlfonzSP

Hlava mi to nebere – Anglie, nekdy Britanie, nekdy V.Britanie, ale vzdyt je to Spojené království Velké Británie a Severního Irska ! Fakt divny. Nebo proc se nepoziva Republika Severní Makedonie ? Nebo krasny je Republika San Marino, Nejvznešenější republika San Marino, ale zase to nikdo nepouzil.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Alfonz: UK je kapitola sama pro sebe. Obávám se, že to někdy nechápou ani Angličani.Na wiki se dá něco dohledat, ale…

hapiky

Kepler: USA je běžné označení, USM jsem nikdy nezaznamenal, proto se ptám.

Dochy

USM ani nezaznamenáš. To by ti Mexičani dali co proto. Stejně jako se nepřepisuje do čeština anglická zkratka USA (si to představ: SSA) ani španělsky hovořící Mexičani by asi nebyli nadšeni kdyby se zavedla anglická zkratka.

Dochy

„do češtiny“ ať Češtin tolik netrpí…