Proč se říká točenému pivu točené?

Nejlepší odpověď
Toruk

Není to třeba proto, že pípu je potřeba ovládat TOČIVÍM pohybem ruky?
Doplňuji:
Oprava: točivým

Další odpovědi
mosoj

Osobně si myslím že výraz točené pivo ( správněji čepované) vznikl v minulé době kdy nebyla elektrika a pivní sud který býval ve sklepě byl napojen na ruční kompresor který se ovládal ručním kolem.
Můj strýc vlastnil hospodu a ještě v 50 tých letech při vesnické zábavě jsme se jako děti něco natočily kolem u kompresoru zavřeni ve sklepě.A strýc vesel čepoval ve výčepní místnosti.

Nebo by to také mohlo být přenesené od významu otočky sudů. Vypráznit, odvézt, naplnit, přivézt a znovu vyprázdnit.

Spíš se ale přikláním k tomu prvnímu výkladu.

Docela zajímavá otázka. Myslím si že nevygooglovatelná.

Na pivo do hospody nechodím a nikdy jsem nechodil.

casey

protoze je tocene. Jdu na obed, tak si jedno tocene dam.

tom004

Určitě to zní lépe,než,nali­té,napuštěné,ap­.I když,na některá,v určitých občerstvovnách, by se hodilo, nabryndané. ☹

flodur

Točí se kolotoč-pivo se čepuje.

fcoop

Protože ono kupodivu teče.Kdyby se sypalo,bylo by sypané.
Řekl bych.