Kepler

Proč se říká „zákazník“ někomu, kdo chce něco koupit?

Přece nic nezakazuje. Naopak si poroučí!

Nejlepší odpověď
annas

Je to trochu jinak. Slovo zákazník bylo převzaté z němčiny. jak uvádí Jiří Rejzek ve svém Etymologickém slovníku.
.
„Kunčoft zastarale, obecná čeština = ‘zákazník’. Z něm. Kundschaft ‘zákaznictvo’ od Kunde ‘zákazník’, původně vlastně ‘známý’. Souvisí s können ‘umět’, kennen ‘znát

Znát – všeslovanské slovo, praslovanské znáti = vědět, umět, poznávat. Původ i v ostatních neslovanských jazycích (např. německé Kennen) je od ie. *ǵen-, *ǵnō- ‘poznat, znát“

Staročeský slovník uvádí jen sloveso "zakázati = o (jakým způsobem) zakázat, nedovolit, vyslovit zákaz něčeho.

zakázati se dok. (někomu) = zavázati se, slíbiti, nabídnouti se"
Takže význam jiný než má zákazník.
..

Kottův Německo-český slovník z 19. století uvádí

Zákazník, – " kdo si na zákaz něco dělati n. zasílati dává, der Besteller, Kunde, die Kundschaft"

Ještě jsem se podívala do Machkova slovníku

Na zákaz = na zakázku., později na objednávku.
Zakázati – odvozené od kázati – něco přikazovat, nakázat, vyžadovat něco, . ale i zvěstovat, ukazovat, vychovávat, kárat, trestat atd.

Předložka, později předpona za – má mnoho významů- – podmínka,. za – určitých okolností se něco děje – tedy je např. zakázané.

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=za&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Další odpovědi
Kelt

A co takto zakázka, protože nám káže, co si přeje. Náš zákazník, náš pán. A nezáleží na tom, zda se s ním setkáváme osobně, nebo telefonicky, či jenom přes mail.

dudu

U obchodníka či řemeslníka podáváme zakázku. Objednavatel zní nezvykle.

zjentek

…Což mě navádí na myšlenku, PRÓČ se říká někomu, kdo nechce zemřít, „smrtelník“! (;

Thy Mirra

Rejzek rozhodně nikde neuvádí, že „zákazník“ je přejaté z němčiny, protože to je naprostá kravina a autor příspěvku neumí asi číst a jeho výklad taky absolutně nedává smysl. Kázat je sloveso slovanského původu, skutečně znamená poroučet a ve starším významu „zakázat“ znamenalo něco si poručit, někomu „nakázat“, aby něco dodal stejně jako se něco „zadává“ nebo něco „zařizuje“, tak se i „zakazovalo“. Do dnešní doby se ale už dochovaly pouze slova „zákazník“ a „zakázka“ a používá se místo toho „objednat“. No a „zakázat“ se tedy dnes používá pouze ve významu něco někomu „nakázat“ v negativním smyslu, stejně jako se přípona „za-“ používá jako negativní aspekt ve slovech „zabít“, „zastřelit“ nebo „zapomenout“.

zjentek

Áááááááá pozor, dudu si cení otázky jako zajímavé. Čehož je třeba si povšimnout a zaznamenat to do análu. Jindy totiž podobnou otázku většinou rovnou smaže.

dudu

Ty ušatče, v análu seš už dávno, jen sis toho coby narcis nevšiml.

dudu

Tvoje pojetí odpovědi je zcela na místě, protože tě za ty tvoje pindy někdo dříve či později zabije. I když pro tebe platí, že po čem hovno, tomu se nic nestane.

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Kepler

To je tzv.. lidová etymologie, vychází z podobného slova, ale někdy je to klamné.

Také mě překvapilo,, že je slovo převzaté z němčiny.