Altair-AC

Proč se říká „má to mouchy“? Jak to vzniklo?

proč se třeba neříká : „má to škvory“?

Nejlepší odpověď
annas

U starých úsloví se nedovíte, jak vzniklo. Někdo je vyslovil a šířilo se to dál.

Má to mouchy – tedy nedostatky, vady.

Moucha přece sedá na všechno, zanechává stopy. Třeba na čerstvě vymalované stěně, na okně atd.

Mně se stalo, že jsem pověsila bílou halenku na zahradu a protože se zalíbila mouše, musela jsem ji vyprat znova, zůstaly po ní malé černé tečky z výkalů.

Něco špatně funguje, takže se také říká, že to má mouchy, je třeba to vylepšit, opravit.

Ale můžete mít i mouchy v hlavě, to je trochu horší – jde o různé rozmary, vrtochy, takže by to s vámi nebylo lehké, měnila by se vám každou chvíli nálada.

--
Škvor? Kolikrát jste ho viděl, že by se tak často objevoval všude jako mouchy?

Další odpovědi
Drap

Že to má nějaké chyby. Vzniklo to zřejmě z pokrmů. Jakmile neni pokrm už stoprocentní, sedají na něj mouchy.

hapiky

Mouchy nejen obtěžují, ale i ohrožují , stejně jako drobné poruchy.