kurec

Proč se říká Japonsku „Země vycházejicího slunce“, i když existují státy, které jsou i více na východě?

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si otázku z archivu," Kde na Zemi tváří k vycházejícímu Slunci loučím se se včerejškem?"

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-otehotnet-s-14-ti-letym-kluke

Název souvisí s historií a s Čínou.

Japonsko – Nippon a Nihon doslovně znamenají „původ Slunce“, tedy místo, odkud Slunce pochází a jsou často překládány jako Země vycházejícího slunce .

Toto pojmenování pochází ze staré korespondence s čínskou Sui dynastie a odkazuje na východní pozici Japonska vůči Číně .

Před tím bylo Japonsko známé jako Wa ( 倭 ) nebo Wakoku ( 倭国 ) .Wa byo jméno staré Číny a odkazovalo na etnickou skupinu žijící v Japonsku v době doby tří království .

Slovo znamená „původ slunce“ nebo „kde vychází slunce“ (z čínského pohledu vychází slunce v Japonsku)..

Proto bylo Japonsko pojmenoané podle „západního popisu“ Japonska jako Země vycházejícího slunce".

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Names_of_Ja­pan

Další odpovědi
marci1

"Podíváme-li se na kandži v názvu Japonska 日本, zjistíme, že se jedná o kombinaci pro slunce a původ. Už z toho možná došlo k prvnímu převzetí informace do jiných jazyků, že se jedná o zemi, z níž pochází (respektive vychází) slunce. Svou roli v tomto chápání jistě sehrálo i to, že podle japonské mytologie je císař Japonska potomkem sluneční bohyně Amaterasu.

Spekuluje se o tom, proč si v dávných dobách Japonci zvolili právě slunce jako zásadní element své kultury. Jisté je, že bylo potřeba se odlišit od sousední Číny, v níž byl císař označován jako Syn nebes. Přesné důvody pro výběr slunečního prvku se ale asi vypátrat nepodaří.

Geografické důvody označení Japonska

Dalším důvodem proč se přezdívka Země vycházejícího slunce rozšířila po světě jako přezdívka japonských ostrovů, je možná prostý fakt, že když se Číňané dívali na východ slunce, směřovali své zraky k místům, kde se nacházelo Japonsko. Stejně tak i na našich evropských mapách jsou japonské ostrovy umístěny na nejvýchodnějším bodě. A tak se tedy v tomto pojetí rozbřesk nejprve objeví u Japonska a poté putuje k dalším státům.

Země vycházejícího slunce = Japonsko?

Zajímavé je, že termín Země vycházejícího slunce nemusí být vždy jen souslovím používaným v souvislosti s Japonskem. Regionu Khorasan v Íránu se někdy říká stejně. V jihovýchodní Nigérii je používána stejnojmenná hymna." 🙂

https://www.ja­ponskoo.cz/proc-se-japonsku-rika-zeme-vychazejiciho-slunce/

Kepler

Podobnou otázku vložila LED a zajímavé odpovědi nalezneš zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-na-zemi-tvari-k-vychazejicimu-slunci-loucim-se-se-vcerejskem

Drap

Každá země je více na východě. Záleží jen na tom, odkud se díváš.