led

Kde na Zemi tváří k vycházejícímu Slunci loučím se se včerejškem?

Kde na Zemi tváří k vycházejícímu Slunci loučím se se včerejškem? Pokud se však Slunci zády obrátím, vítám nový den.

Blíží se čas dovolených, školních prázdnin… Dá se na to místo suchou nohou dostat? Jak dlouho by mi trvala cesta?
Tato záhada, na východě je Západ a na západě je Východ, trápí mě od dob, kdy Verne objevoval svět, kam jít a přesvědčit se, jak je to doopravdy…

Nejlepší odpověď
annas

Není to náhdou ostrov Taveuni?

„Není jen tak ledajaký ostrov! Protíná ho totiž 180. poledník. A to znamená, že leží zároveň na východní i západní polokouli.“
https://skompa­sem.cz/fidzi-ii-ostrov-taveuni/

--
Doplňují další zajímavosti

"U poledníků číslo 1 až 179 je proto nutno udávat, jedná-li se o východní, či západní délku, kdežto krajní poledníky, nultý a stoosmdesátý, nemají dvojníky.

Anglický obchodník, usazený ve Waiyevo na severním pobřeží Taveuni, vyřešil kdysi spory s přísnými misionáři tím, že přesunul svou rezidenci přesně na poledník. Metodisté jsou totiž tradičně hákliví na dodržování nečinnosti během sedmého dne v týdnu. Obchodníkovi se zahálka v neděli nehodila, a tak, když vyšlo v neděli Slunce, stěhoval se vždycky ze západní strany poledníku na východní, kde byla ještě celý den sobota."

http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=1114:vychod-slunce-do-noveho-milenia

--
"Nejvýchodnějším a zároveň i nejzápadnějším místem Oceánie jsou ostrovy Vanua Levu, Rambi a Taveuni v souostroví Fidži.

Tyto ostrovy protíná 180. poledník a leží tak zároveň na východní i západní polokouli. Datová hranice sice probíhá na východ od souostroví Fidži, pro zeměpisnou polohu je však rozhodující 180. poledník, který spolu s nultým (Greenwichským) poledníkem dělí Zemi na západní a východní polokouli"

.https://skom­pasem.cz/zeme­pisne-rekordy-australie-a-oceanie-i-clenitost-a-povrch/

Další odpovědi
Kepler

Ne nadarmo se říká Japonsku Země vycházejícího slunce, nakonec to mají i na vlajce. V historických dobách to byl konec známého světa, místo, kde bylo možné nejdříve spatřit Slunce na jeho zdánlivé pouti po obloze. Ještě východněji jsou třeba Havajské ostrovy, ale nejsme už vlastně na Západě? Čím déle jdeme na východ, tím víc se blížíme Západu a naopak. Je to tím, že Země je kulaťoučká jako prs Matky a během své pouti kolem Slunce se vrtí jako čamrda. Slunci je to jedno, pro něj je Země jen malinkatá barevná kulička. Bere to s božským nadhledem. Až ho to za 4 – 5 mld. let přestane bavit, nafoukne se do podoby rudého obra a zblajzne Zemi i s jejími směšnými představami o Východu a Západu.

autacek

Kiribati?

zjentek

Kdekoliv, ale musíte si vždycky několik hodin počkat.. ;p

led

autacek, môže byť, tiež sa nachádza v danej oblasti.
zjentek, aj by som počkala, ale času je málo a viete, ako to býva, chceme vidieť všetko, najlepšie naraz.