Justin1

Proč se pořád používají telefonní čísla?

Telefonní čísla se špatně pamatují, vypadají anonymně, takže se z nich nedá poznat, komu patří (známé a neznámé fyzické osoby, známé společnosti, neznámé a potenciálně neseriózní společnosti), a dají se náhodně generovat v naději, že na vygenerované číslo bude možné se někomu dovolat (tak to prý dělají neseriózní callcentra, když nás obvolávají).

Proč by telefony nemohly mít raději identifikátory, které se dají lépe pamatovat, zobrazí se na volaném telefonu a poskytnou aspoň nějakou informaci o tom, komu volající telefon patří, a místo toho se pořád používají ta nic neříkající čísla?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Jistě, mohly by tam místo toho být třeba písmena z abecedy různě nakombinovaná, nebo z alfabety nebo čínské a různé znaky
nebo znaky typu #&@{}<]Đđ, každý stát měl nějaké své „předznaky“ a pak jeden konkrétní uživatel by měl kombinaci daných znaků (aby se naopakovala mezi jinými užoivateli a každý měl originální)… nevím jestli by se ti to snadněji pamatovalo, než čísla, co myslíš?
+ABC ghe kjl oss
+##[ {{& &#@ #{@

Nebo třeba identifikace podle obrázků (což je stejně neproveditelné) – nic neříkající atd.
Jméno a přijímení.. taky nelze zjednodušit, jako identifikace se to nedá použít, taky to může být úplně nicneříkající (i podovodnící se za to můžou vydávat, i firmy – a jejich jednatelé… a když je to někdo koho neznáš, tak je ti to taky prd platné). I jména mají lidé stejné, takže bys tam musel ke každému nakombinovat stjeně nějaké specifické a jedinečné znaky, aby se odlišily.

Telefonní čísla se pamatují docela snadno, před třemi dny jsem si zrovna „musel“ zapamatovat nové číslo. Třikrát jsem si ho řekl v duchu, za hodinu to zopakoval a pamatuji si ho doteď. Devět čísel není nic složitého (ani pro netrénovanou paměť).
Pokud víš, kdo má jaké číslo, uložíš si ho. A nečekaně k němu může napsat i jméno a přijímení (nebo i obrázek/fotku, přezdívku,…).
Pokud ti volá cizí číslo, tak ho neber. Pokud nějaký důležitý hovor nečekáš. Pokud to chceš nějak oddělit, měj číslo pro známé/rodinu a pro práci.
Už se taky používá mail, sociální sítě a prostě internet.Takže ne, už ani ta tel. čísla se tolik nepoužívají (hlavně mezi známými nebo i s komunikací s dodavatelem atd).
Které identifikátory jsou lepší, když chceš lepší, tak máš asi nějaké konkrétní na mysli?

Další odpovědi
Dochy

Protože je to zažité (celosvětově – možná s vyjímkou několika málo pralesních osad v amazonii) a jednoduché. Pokud bys chtěl jiný jednoznačný identifikátor, stejně nakonec zůstaneš na čísle. Rodné číslo? Dlouhé, platné jen v rámci státu a ještě GDPR. Jméno a příjmení? Spousta duplicit. Přezdívky? Ještě víc duplicit. V moderních telefonech si můžeš udržovat hezký seznam s libovolným i identifikátory jaké si vymyslíš a telefon to bude překládat za Tebe 😉

Kelt: To fungovalo jen s pulsní volbou. Ta už je dávnou minulostí. Ten volič pracoval právě tak, že jakmile jsi pustil kolečko, ono se začalo vracet do původní polohy a při každém pootočení o jedno číslo se na chvilku zkratuje vedení. Poslední dva pulsy jsou blokovány (číselník je o 2 polohy delší než by odpovídalo 10 číslicím). Klepáním na vidlici generuješ (s trochou šikovnosti) podobné pulsy jako číselník.

nyjono

Jaký – nějaký- identifikátor máš na mysli?
Co by ti napověděl, kdyby ti volala nějaká firma přes callcentrum?
A navíc, ty už na náhodná čísla volají vůbec nebo minimálně.
Spíš volají z různě získaných seznamů. Vždyť kdykoli kdokoli cokoli kdekoli kupuje na internetu, uvádí se tel.kontakt.

Kelt

Na vojně mi kluci spojaři ukazovali, že je možné zavolat na dané číslo, a to bez toho, že bych použil číselník. O klávesnici také. Prostě zvednu sluchátko a rychle vytukám počet, který odpovídá číslu. Tedy 312 3 impulsy pausa 1 impuls pauza a 2 impulzy. Pro písmeno by to asi bylo složitější. No a z toho plyne, že je ta sít nastavena na čísla a pomocí dvojkové soustavy lze čísla snadno napsat a udělat potřebné obvody. Můj názor.