Ametyst

Proč se podle vás EU rozšiřuje o takové země jako Kosovo, Bulharsko, Rumunsko?

Ty země vyspělé nejsou, Západ se na ně dívá skrz prsty stejně jako na země V4, ale chtěla je do EU. Proč?

Nejlepší odpověď
Edison

Jsi poněkud pozadu. Bulharsko a Rumunsko jsou členy od r. 2007. A proč? Trhy. Odbytiště, odkladiště odpadů. Západní trhy jsou přesyceny jak výrobky, tak odpady. A jak jistě víš, ekonomika se hýbat MUSÍ.

Další odpovědi
Drap

Nevyjmenoval si to nejlépe. Nejde o to jak je která země vyspělá, jde o odbytiště, levnou pracovní sílu a hlavně o rozšíření politického vlivu.

Kepler

Nové země se připojují především proto, že do EU chtějí. Pokud splní určité politicko – ekonomické podmínky, nic nebrání tomu, aby byly přijaty. Podobně i USA nejdříve tvořilo jen několik málo států a postupně se do federace připojovaly další. Větší územní celek znamená i větší ekonomickou a mocenskou sílu. Cílem je legislativní sjednocení a postupné vyrovnávání úrovně jednotlivých států. Nedělám si ovšem iluze, že by Kosovo někdy dosáhlo úrovně západních států.

Dochy

Když dáme stranou poněkud katastrofické teorie (a u některých i já mám pocit, že by mohli být správné), pak jednou ze zásadních myšlenek EU je propojit všechny státy Evropy tak aby byl v Evropě zajištěn mír, klid a ekonomický rozvoj. Dokud budu dělit Evropu na nás a ty druhé, mír tím pravděpodobně nepodpořím.