aliendrone

Proč se pálí „františek“ a ne třeba honza, pepa či Dochy? ;) :)

A evokuje u vás něco více než vůně „Františka“ vánoční čas a náladu (vyjma stromečku)?

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem o tom neuvažovala. Ale našla v Machkově slovníku.

1.jazykový pohled František = kuželík ze zvláštní hmoty, po zapálení volně doutnající.

Pochází asi z 1.. třetiny 17. století, zřejmě přímo nebo nepřímo z angličtiny. i když jde o starorofran­couzské frank-incense, což se vykládá z franc + encens kadidlo z pryskyřice olibanum.

Jinak ve Vídni se se nazývá podle tvaru františkánské kapuce jako Franziskaner.

2. František – kadidlo chudých

Podrobné historie vysvětlení v odkazu.

3. "Dnešní název „františek“ stěží souvisí s „frank-incense“, což je původně starofrancouzské a dnes anglické označení pro pravé kadidlo. Sotva kdo znal za časů českého národního obrození starou francouzštinu a ani anglicismy se u nás tehdy ještě moc neprosazovaly.

Úplně neuspokojí ani vysvětlení, že název františků byl převzat z Vídně, kde se jim říká Franziskaner (františkán), prý kvůli podobnosti s černou kápí tohoto mnišského řádu. Bylo by pak totiž logičtější, kdyby se „vykuřovacím svíčkám“ i u nás říkalo „františkáni“.

Nelze ale vyloučit, že českou podobu názvu mohla ovlivnit vzpomínka na zakladatele řádu, na sv. Františka z Assisi, anebo že se františkánům lidově říkalo také „františci“. atd."

https://www.no­vinky.cz/vano­ce/clanek/fran­tisek-kadidlo-chudych-213706

Další odpovědi
Kepler

Honzíka nosily kdysi dámy jako vycpávku sukní, zvýrazňující hýždě. I když v té době ještě nebyly umělé materiály, po zapálení ukrutně smrděly. Pevný podpalovač Pepo taky smrdí. Jak smrdí po zapálení Dochy nemám šajnu, ale odhaduju, že to musí být něco strašného. Tak proto zůstalo u františka.

zjentek

Protože líp čmoudí? D;

Mně atmosféru Vánoc nejvíc evokuje uzený, pěkně dozlatova, čili nejvíc asi to zlatý prase. Ono je taky finančně nejnáročnější ze všeho, co u mě tu náladu evokuje. Ostatní je většinou zadara, jako třeba kupka voňavýho jehličí z lesa, kousek jmelí ze starý lípy, cukroví od sousedky, betlémské světýlko…

„Františka“ pálím v misce s pískem a okolo rozsypu jehličí a listy vavřínu, bo mi to voní! D;

aliendrone

Kepler>>> Gangster Dochy sice není nehořlavý jako aliendrone, ale podpálit se také snadno nenechá (střílí dřív, než ostatní na zbraně vůbec pomyslí) a napálit ho si zase nikdo NEDOVOLÍ. Však vís… https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_iBvv2uo­rI4

Dochy

Podpálit by se i dal, ale jak naznačil Kepler, Ti rozumní se o to pokoušet nebudou. Zemřít smradem rozhodně nepatří k těm lepším způsobům jak odejít ze světa a nikdo v blízkém okolí by tomu zřejmě neunikl…