RyuzakiKate

Proč se nepříliš úspěšný pokus o napodobení něčeho označuje jako „hadr“?

Například někdo by se pokusil o balet a přihlížející by prohlásil „Haha, Vlastík Harapes hadr!“
Nebo by někdo ukuchtil nějakou zrůdnost a druhý by to označil za „Babicu hadr“.
Proč se to tak říká?

Dodatek: No jo, interpretovala jsem to asi špatně, z toho důvodu se na to taky ptám :) díky.

Nejlepší odpověď
annas

Proč se říká, těžko říct. Snad podle přeneseného významu slova hadr. Je to přece kus látky, někdy cár, který je jinak nepotřebný než k utírání třeba podlahy.

Dalším přeneseným významem je, že jde o něco či někoho bezcenného, nepatrného, bezvýznamného ve srovnání s jiným;
nebo je to jen útržek, část toho, co umí jiný, tedy je horší;

Takže si vyberte.

Významy podle SSJC

Dá se použít i při napodobávání, i z toho vyplyne srovnání., X napododuje Y, může býte lepší než Y, takže v tomto případě je hadr Y. Nebo naopak.

Další odpovědi
Dochy

Obávám se, že Tvá interpretace „Proč se nepříliš úspěšný pokus o napodobení něčeho označuje jako "hadr“?" není správná. Nejde o napodobení, ale o srovnání dvou osob (či jevů apod…). Jako „hadr“ se označuje ten „slabší“, někdy ironicky (viz tvůj druhý příklad – Babica je znám poněkud… hm… neortodoxním přístupem k receptům a ten „kdosi“ jej v tom zřejmě trumfnul (nejen že místo bílého jogurtu použil borůvkový, ale místo bílého jogurtu tam dal rovnou borůvkovou marmeládu 😉 ), tudíž je Babica „hadr“)

Kepler

Já to vnímám tak, že někdo něco vytvoří a ve srovnání s originálem natolik vyniká, že ten originál vypadá jako bezcenný (jako hadr). Většinou je to ale míněno sarkasticky, nebo vedeno snahou o legraci.

Pruzkumnik

nikdo tady nezmínil že tak lze i někoho pochválit
třeba když někdo střelí suprovej gól, tak spoluhráč to může okomentovat Vau, Messi hadr :D
jde o to s kým/čím tu danou situaci porovnáš
jinak, tipl bych si že je to zkráceně řečený že oproti kámošovi je ten „Babica“/„Messi“ OBYČEJNÝ hadr ve svém oboru

jinak vím že do klasické hudby se hadr nehodí, ale představ si Kate, že by někdo řekl Mozart hadr :D

Drap

U nás v kraji se to tak nikdy neříká.