HarpPlayer

Proč se někdy používá termín „procentní bod“ místo jednoduchého „procenta“ ?

Příklad: „Sazba v prvním čtvrtletí klesla o půl procentního bodu“.
Upřímně – nesnaží se jenom někdo být „zajímavý“ ?
Děkuji! :)

Nejlepší odpověď
Lamalam

Když se např. HDP zvedne z hodnoty 2% na 3%, tak to je nárůst o 50% nebo o 1 procentní bod. Jde o to, aby to každý pochopil, ne o to, být zajímavý.

Další odpovědi
Dochy

„úroková sazba na začátku roku byla dvě procenta. do konce roku se zvýšila o dvě procenta“ – na konci roku byla 2,04%

„úroková sazba na začátku roku byla dvě procenta. do konce roku se zvýšila o dva procentní body“ – na konci roku byla 4%

procenta řeší změnu od původní procentní míry, procentní body mění přímo tu procentní míru… (chápu, že to není napsáno úplně čistě a nenapadá mně jak to napsat lépe. doufám, že pomůže ten příklad.)

mosoj

http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/penize/cla­nek.phtml?id=63­8359
Doplňuji:
Ono by to se to tak motat nemuselo, kdyby všichni uměli počítat s procenty !